Väčšina západoeurópskych krajín zatiaľ neuvažuje o otvorení svojich trhov pre pracovníkov z nových štátov únie. Nemecko, Rakúsko a Francúzsko doteraz najjednoznačnejšie potvrdili, že využijú možnosť aplikovať prechodné obdobie voči ôsmim nováčikom zo strednej a východnej Európy - vrátane Slovenska - až do roku 2009.
Opatrné vyčkávanie
Naopak, Španielsko naznačilo, že uvažuje o postupnom uvoľnení bariér. Viaceré štáty však zatiaľ čakajú na správu Európskej komisie o skutočnom pohybe na pracovnom trhu medzi novými a starými krajinami.
Do apríla budúceho roku sa majú definitívne rozhodnúť, či predĺžia doterajšie pravidlá o povinnom vydávaní pracovných povolení aj na nasledujúce tri roky. Neskôr môžu požiadať o predĺženie o ďalšie dva roky, musia ho však zdôvodniť a Brusel by mal takúto žiadosť schváliť.
Komisia začala minulý týždeň kompletizovať údaje o ekonomických migrantoch, čo predloží v januári. Zároveň odporučí národným vládam, ako ďalej postupovať, ale zostáva na nich, či názor komisie vezmú do úvahy.
Komisár Vladimír Špidla už vopred jasne podporil úplné zrušenie reštrikcií, a apeloval na členské štáty, aby uznali, že katastrofické scenáre o príleve nových pracovníkov sa nenaplnili, a prechodné obdobia sú teda neopodstatnené.
Príklady nepritiahli
Pracovné trhy doteraz novým krajinám otvorili iba Británia, Írsko a Švédsko. Z nich iba Stokholm umožnil východoeurópskym migrantom plne využívať aj sociálne výhody. Na piatkovom stretnutí zástupcov dvadsaťpäťky v Bruseli všetky tri štáty otvorene vyzvali svojich kolegov, aby nasledovali ich príklad. Londýn priznal, že obavy o zneužívaní sociálnych príspevkov sa nepotvrdili, keďže o ne žiadalo iba jedno percento pracovníkov. Ich počet (175-tisíc) bol síce niekoľkonásobne vyšší ako predpokladali britské úrady (5- 13-tisíc), ale obsadili práve miesta, o ktoré nebol záujem medzi domácim obyvateľstvom.
Podobné skúsenosti má aj Dublin, kde od mája minulého roku zaznamenali o 4 percentá vyššiu zamestnanosť a počas ďalších piatich rokov budú potrebovať 400 000 ďalších pracovníkov na voľné miesta.
Práve do Británie a Írska smerovalo po vstupe do EÚ najviac Slovákov. Podľa správy bruselskej organizácie ECAS ich za prácou spolu vycestovalo asi 150 000.
Niektoré štáty argumentujú, že aj keď zaviedli povinnosť žiadať o pracovné povolenie, jeho vybavenie je veľmi jednoduché - napríklad v Dánsku či vo Fínsku. Taliansko, Portugalsko, Holandsko a Rakúsko zaviedli systém kvót pre pracovníkov z nových krajín. V Taliansku sa pritom ročný limit na 79 500 zaplnil iba do výšky 48 000.
Obmedzenia pracovného trhu v krajinách EÚ:
Írsko, Veľká Británia, Švédsko - bez obmedzení
Belgicko, Dánsko, Fínsko, Grécko, Holandsko, Luxembursko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko - zatiaľ do roku 2006
Francúzsko - zatiaľ do roku 2009
Nemecko, Rakúsko - do roku 2011
Autor: Lucia Kubošová, Brusel