Tento typ prace však nie je príliš častý ani v ďalších nových členských krajinách únie.
Napríklad v susednej Českej republike takto pracuje iba 2,8 percenta zamestnancov, v Poľsku je to 5,1. Vyplýva to z najnovšieho celoeurópskeho prieskumu pracovnej sily Labour Force Survey 2004.
Hovorca ministerstva práce Martin Danko vysvetľuje našu situáciu aj tým, že až novela zákonníka práce len nedávno "zaviedla aj čiastočné úväzky". Odvtedy stúpol podľa neho počet ľudí zamestnaných na práce na kratší pracovný čas o 5600 a toto číslo rastie. Ministerstvo si však uvedomuje, že to "zďaleka nie je uspokojujúce".
Správa o sociálnej situácii Slovenska za rok 2004 je optimistickejšia ako prieskum Eurostatu, lebo podľa nej v poslednom štvrťroku minulého roka pracovalo na kratší úväzok 56 800 ľudí, teda asi 2,6 percenta všetkých pracujúcich. Tradične viac túto formu využívajú ženy.
V Európe sú veľké rozdiely v počte ľudí pracujúcich na kratší úväzok. V Holandsku to využíva až 33 percent zamestnancov, z toho výrazne viac žien ako mužov. Nasleduje Švajčiarsko (25 percenta), Nórsko (22), Island a Veľká Británia (18) a Švédsko a Dánsko (16 percent).
Šéfredaktorka internetového portálu a časopisu Profesie Iveta Schäfferová hovorí, že záujem o čiastočný úväzok a prácu na doma je veľký záujem, ale "firmy sa týchto foriem práce boja". Obávajú sa, že stratia kontrolu nad zamestnancami.
"Stále prevláda pocit, že výkonný je len ten, kto sedí v úrade za počítačom a nekontroluje sa skutočná produktivita práce," hovorí Schäfferová.
Schäfferová si myslí, že pomôcť by vedeli personalisti, ktorí dokážu vedenie firiem presvedčiť o výhodnosti práce na kratší úväzok. (haj)