"Keby ľudia začali normálne platiť a nevypúšťali teplú vodu zo systému, problémy by nemali byť. Keď niekto každý deň spustí dvetisíc kubických metrov upravovanej vody, nie je v silách Tepelného hospodárstva a Bytového podniku mesta Košice, aby vykurovanie normálne fungovalo," povedala po včerajšom stretnutí splnomocnenkyne vlády Kláry Orgovánovej so samosprávou hovorkyňa košického magistrátu Zuzana Bobriková.
V bytoch podľa nej chýba okolo tisíc radiátorov, ktoré nájomníci predali v zberných surovinách. "Kto ich bude dopĺňať a za aké prostriedky, to vôbec nie je jasné. Bytový podnik na to nemá peniaze." Elektrárne znemožnili odber energie na vykurovanie, kúrenie na pevné palivo zvyšuje nebezpečenstvo požiarov: "Asi bude treba zriadiť jednu hasičskú jednotku špeciálne pre Luník 9. Ale to nie je riešenie."
Dodávky energií boli témou podstatnej časti rozhovorov. Podľa Orgovánovej sa sídlisko ocitlo v patovej situácii. Problém vidí v komunikácii medzi miestnou samosprávou a magistrátom mesta. "Na papieri je mnoho veľmi dobrých nápadov, ale mnohé sú nerealizovateľné." Ako príklad spomenula návrh na výstavbu kotolne, ktorá by využívala biomasu. "Keď sa podarí dosiahnuť, aby nájomníci neodoberali nelegálnym spôsobom teplú vodu, magistrát pravdepodobne zabezpečí vykurovanie."
Pri riešení problémov sídliska podľa Orgovánovej treba vychádzať z reálnej situácie obyvateľov. "Je nutné urobiť selekciu obyvateľov. Sú tu rodiny, ktoré za služby platia a majú právo mať doma teplo. Sú však závislé od rodín, ktoré sa tak nesprávajú." Orgovánová navrhuje, aby v panelových domoch s bytmi vyššej kategórie žili ľudia, ktorí sú ochotní a schopní za ne platiť. "Ostatní by mali bývať v takých príbytkoch, ktorých štandard by mal zodpovedať ich úrovni," povedala.