BRATISLAVA - Donedávna vládna ANO by sa podľa prvého prieskumu po kauze zmeniek jej predsedu Pavla Ruska a rozkole v strane nedostala do parlamentu. Jej preferencie padli na 2,1 percenta. Náskok Ficovho Smeru na čele sa ešte zvýšil a začína pripomínať časy, keď dominovalo HZDS. Dzurindova SDKÚ by podľa septembrového prieskumu ÚVVM získala 7,4 percenta hlasov.
Dzurindovci sa k svojim preferenciám nevyjadrujú, generálny sekretár ANO Juraj Puchý tvrdí, že pád preferencií strany nie je trvalý. Pripisuje ho "chaosu", keď ľudia v čase zberu údajov do prieskumu nevedeli, "či je ANO Pavol Rusko, alebo Ľubomír Lintner". Politológ Samuel Abrahám si to nemyslí, podľa neho ľudia vnímali, kto je kto.
Abrahám má pocit, že ak budú predčasné voľby na jar, je to koniec ANO. Ak budú riadne voľby na jeseň, nepodceňoval by spojenie Ruska a televízie Markíza. "Markíza je stále obrovská zbraň, ktorá môže oživiť ANO," myslí si.
Spokojní sú v centrále KDH, ktorému preferencie vzrástli aj v čase vládnej krízy. Ak by voľby dopadli tak ako spomínaný prieskum, Smer by mal 62 poslancov a KDH 22. Spoločných 84 poslancov by im zaručilo pohodlnú väčšinu v parlamente.
Je reálna povolebná dvojkoalícia ľavicového Smeru s konzervatívnym KDH? Podľa politológa Miroslava Kusého pokojne. Smer veľmi chce vládnuť, pre KDH už môže byť vláda s Ficom prijateľná. "Ak si dobre pamätám, Smer nikdy nejako veľmi neútočil proti KDH," hovorí Kusý. Nemyslí si však, že im preferencie vydržia.
Vo voľbách Smer i KDH dostanú podľa Kusého menej hlasov a nemyslí si, že by si pri zostavovaní koalície vystačili. Kusému sa nezdá, že by bol Smer ochotný ísť do vlády s HZDS, ktoré nemá dobrý kredit v Európe. Podľa Abraháma by Smer zrejme nešiel do vlády ani s SDKÚ a "ostatných možností bude málo". Prípadné povolebné spojenie KDH so Smerom by však preňho bolo nečakanou kombináciou. Nevylučuje, že vláda by bola stabilná, ale časom by nastalo napätie.
Ak vláda vydrží a voľby budú až na jeseň 2006, Ficova strana podľa Abraháma výrazne stratí a naopak, preferencie SDKÚ porastú. "Keďže Smer je predovšetkým populistická strana, sľubuje dobré veci, ale nie sú realistické." Vo štvrtom roku vládnutia by podľa neho vyplávalo na povrch, že mnohé sľuby Smeru sa nedajú splniť. Ak budú voľby skôr, nebude o sľuboch Smeru veľká diskusia, čas postačí len na rýchlu prestrelku medzi opozíciou a koalíciou. (rf)