Prezident Bush hovorí z prázdneho New Orleansu k miliónom domácností v celej Amerike. Svetlá a televíznu techniku v meste, kde niet elektriny, zabezpečil Biely dom, ktorý priniesol vlastné generátory. FOTO - SITA/AP |
Americký prezident sľúbil obnovu oblastí, ktoré zničil hurikán Katrina. Analytici hovoria, že to bol nový BushStál uprostred námestia v historickom centre New Orleansu, ktoré je ešte stále sčasti zatopené. V hlavnom vysielacom čase, v priamom prenose hovoril, že mesto znovu ožije, že ľudia, ktorých vyhnal hurikán Katrina, sa vrátia domov, že Washington obnoví, čo sa pokazilo.
Z obrazovky sa takmer pol hodiny Amerike prihováral muž bez obleku, len v košeli s vyhrnutými rukávmi. Prezident George Bush chcel ukázať, že má situáciu opäť pod kontrolou a je pripravený tvrdo pracovať. Aj preto, aby odčinil pomalé reakcie tesne po útoku Katriny, ktorá má oficiálne už takmer 800 obetí.
Bush včera Amerike sľúbil, že vláda na obnovu poškodených oblastí dá všetko, čo bude treba. Hlavnú ťarchu obnovy na seba zoberie federálna vláda. Nepovedal, koľko to bude stáť, ale viacerí republikáni prezradili, že to bude viac, ako zatiaľ dali na vojnu a obnovu Iraku. Amerika tam už vliala 200 miliárd dolárov.
Bush hovoril o obnove New Orleansu a okolia, bolo však jasné, že sa pokúša vzkriesiť aj seba samého. Po Katrine mu padli preferencie rekordne nízko. Irak, drahý benzín a pomalé reakcie spôsobili, že ho podporuje len 40 percent Američanov. Včerajšia reč mala byť novým začiatkom.
Analytici tvrdia, že ním určite bola. Nie je síce jasné, či sa Bushovi podarilo Ameriku presvedčiť. Či ľudia zabudnú na posledné dva týždne. Je však isté, že pred kamerou nestál starý známy Bush.
Denník The New York Times si všimol, že po rokoch, keď riešil otázky vojny a mieru, zrazu musel hovoriť o nových pracovných miestach, bytoch, školách, chudobe, rasizme.
Najviac prekvapení museli byť asi jeho tradiční ultrakonzervatívni voliči. Bush totiž hovoril o veľkej úlohe štátu. Katastrofa ho prinútila priznať, že niekedy musí do situácie výrazne zasiahnuť aj federálna vláda. Pravicové think-tanky sa už pýtajú, odkiaľ chce Bush na nebývalú obnovu zobrať peniaze, ako to poznačí rozpočet, čo sa stane so škrtmi v daniach.
Bush opäť priznal, že jeho vláda nereagovala stopercentne a znovu zopakoval, že ako prezident zato preberá zodpovednosť. Priznanie však nebolo najdelikátnejšou pasážou jeho prejavu. Katrina vyvolala obrovskú politickú debatu o rasovej diskriminácii.
Busha často obviňujú, že keby medzi obeťami neboli zväčša chudobní černosi, reagovala by jeho vláda rýchlejšie a razantnejšie. Bush to odmieta. Včera však povedal, že na vine je "rasová diskriminácia, ktorá celé generácie odrezala od príležitostí, ktoré Amerika ponúka" a povedal, že sa to musí zmeniť.
Komentátor britskej BBC poznamenal, že podobná poznámka sa väčšine zdá samozrejmosťou, v Amerike to tak nie je. Práve Bushovi konzervatívni voliči neuznávajú tézu, že štát má pomáhať vyťahovať niekoho z chudoby. Sú presvedčení, že každý si je sám strojcom svojho šťastia.