Kedysi blízky človek Mikuláša Dzurindu, hoci v roku 2002 proti nemu kandidoval v primárkach SDKÚ. Dzurinda prevažnou väčšinou vyhral. Po voľbách v roku 2002 sa stal Šimko ministrom obrany, ale prišiel o funkciu vo vláde aj v strane po tzv. kauze skupinka. Zrejme aj preto, že nevyhovoval určitým podnikateľským skupinám. Šimko vtedy priznal, že premiér sa ho na niektoré tendre na obrane pýtal.
Šimko vystúpil z SDKÚ a založil Slobodné fórum. Predsedníčkou sa však stala Zuzana Martináková, tak založil Misiu 21, kde už je predsedom.
V parlamente sa odmieta prezentovať, pretože s ním nikto nerokoval. Chce, aby s ním premiér rokoval ako predseda SDKÚ s predsedom Misie 21. V stredu o tom hovoril s predsedom poslaneckého klubu SDKÚ Hortom, ktorý sa ho spýtal, či by mu nestačilo, keby s ním premiér rokoval ako s poslancom. Šimko povedal, že nie. Na úrovni oboch strán žiada verejnú dohodu, o ktorej budú informované médiá.
GUSTÁV KRAJČI
Minister vnútra vo vláde Vladimíra Mečiara. Jeho nástupca Ladislav Pittner v roku 2001 vyhlásil, že Krajčiho chcelo zabiť podsvetie, lebo nedodržal dohody s bossom podsvetia Mikulášom Černákom. Polícia sa mu zatiaľ bez úspechu snažila dokázať vinu z viacerých trestných činov, napríklad z podplácania, zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a zmarenia referenda.
Bol tajomníkom HZDS a o svojej kariére v HZDS okrem iného povedal: "Prišiel som do priameho kontaktu s predsedom. Raz mi povedal: Gusto, budete ministrom. Pýtam sa: Pán predseda, a budem tomu rozumieť? On hovorí: No isteže. Keďže som dvadsať rokov učil, pomyslel som si, že to bude niečo z oblasti školstva. Potom Mečiar prišiel a povedal mi: Gusto, budete ministrom vnútra. A tak som sa z učiteľa stal ministrom vnútra, ktorý dodnes nesie dôsledky ministrovania."
Vo februári 2003 odišiel spolu s Vojtechom Tkáčom a ďalšími poslancami z poslaneckého klubu HZDS a založili vlastný. V septembri 2004 sprevádzal Ivana Lexu na krste jeho knihy.
Dnes je nezávislý, člen neparlamentnej Ľudovej únie. Pred rokovaním parlamentu v stredu povedal, že odchádza do zahraničia. Z rokovania bol ospravedlnený.
IVAN KIŇO
Po revolúcii začal podnikať, za Mečiara pôsobil ako prezident Slovenskej sporiteľne. Tá uzatvárala v tom čase podozrivé zmluvy týkajúce sa zmenkových obchodov. Bol členom Dozornej rady DMD holdingu v čase, keď sú podozrenia, že sa tuneloval.
V roku 2001 bol predsedom kraja HZDS v Banskej Bystrici. Vo februári 2003 odišiel z poslaneckého klubu HZDS. Stal sa nezávislým, už niekoľkokrát podporil vládnu koalíciu, dnes sa venuje hlavne podnikaniu.
Človek, ktorému šéfoval v sporiteľni - Ján Ptačin - sa stal riaditeľom Slovenskej pošty a podľa viacerých poslancov je to dôkaz toho, čo Kiňo získal za svoju podporu.
V parlamente momentálne nie je údajne pre zdravotné problémy. Z nemocnice ho však prepustili pred niekoľkými dňami a viacerí poslanci špekulujú, či je naozaj chorý.
Autor: mož