Veľtrh práce v arizonskom Phoenixe. Rick Griffin (vľavo) pomáha zostaviť životopis Troyovi Felderovi z New Orleansu, ktorý po tom, ako prišiel o všetko, pokúša sa začať nový život na západe Spojených štátov. FOTO - ČTK/AP
BRATISLAVA - Následky ničivého hurikánu Katrina v oblasti Mexického zálivu začínajú ukazovať svoj nepriaznivý dosah na americkú ekonomiku.
Za minulý týždeň sa podľa amerického ministerstva práce prihlásilo 71-tisíc nových ľudí žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti, z čoho 68-tisíc nezamestnaných má priamo súvisieť s Katrinou.
Tento prírastok ľudí bez práce je najvyšší za ostatných 10 rokov a prekonal aj počty nezamestnaných po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.
Celkovo sa odhaduje, že Katrina mohla pripraviť o prácu 200-tisíc ľudí.
Izolovaný problém
Ekonómovia sa však zatiaľ neobávajú o ekonomiku ako celok. "Tento prírastok počtu nezamestnaných zatiaľ nehovorí nič o ekonomike. Dáva nám len predstavu o rozsahu katastrofy v postihnutej oblasti," povedal Robert Brusca, analytik newyorskej konzultantskej firmy Fact and Opinion Economics. Ďalšie vysoké počty nových klientov na úradoch práce očakáva v číslach za tento a budúci týždeň.
Podobne to vníma aj Jeff Joerres, šéf firmy Manpower, ktorá podniká v oblasti sprostredkovania práce: "Katrina má nepochybne dramatický dosah na počty zamestnaných, ako aj firiem, ktoré prácu ponúkajú. Je to však izolovaný problém."
Príležitosť pre iných
Po tom, ako sa hurikán Katrina prehnal juhovýchodom USA, analytici predpovedali, že pohroma sa premietne do spomalenia ekonomického rastu krajiny a že stratené pracovné miesta vymažú minimálne trojmesačné doterajšie prírastky nových pozícií. "Otázkou pre hospodárstvo je, do akej miery dokáže absorbovať dotknutých ľudí a firmy," povedal John Challenger, riaditeľ personalistickej firmy Challenger, Gray & Christmas.
Očakáva sa, že následky hurikánu by mohli zvýšiť počty pracovných miest v tých firmách, ktoré podnikajú v sektoroch, ktoré mali široké zastúpenie v postihnutých oblastiach. V krátkodobom horizonte sa napríklad očakáva odlev turistického ruchu a kongresovej turistiky z New Orleansu do iných amerických miest.
Keďže New Orleans je významným námorným prístavom a prekladiskom, očakáva sa oživenie dopytu po službách logistických spoločností a firiem, ktoré zabezpečujú služby pre prevádzkovateľov skladísk.
Obnova poškodených miest vytvorí nové pracovné miesta v stavebných firmách, ale napríklad aj u výrobcov nábytku, dodal Challenger.
Firma Manpower medzitým vyhlásila, že mnohí z jej 75-tisíc klientov predložia špeciálne ponuky na pracovné pozície pre ľudí postihnutých Katrinou. Nezamestnanosť by tak mala klesnúť.
(bbc, cnn, reuters, ij)