Brusel 13. februára (TASR) - Európska komisia prijala dnes v Bruseli akčný plán na zvýšenie mobility pracovnej sily, ktorého súčasťou je okrem iného jednotná zdravotná karta a spoločný formulár pre životopis.
Cieľom akčného plánu je odstrániť prekážky v pohyblivosti pracovných síl do roku 2005. Podľa štatistík bolo totiž v roku 2000 len 16,4 percenta obyvateľov EÚ zamestnaných v jednej firme menej ako jeden rok, zatiaľ čo napríklad v USA je tento počet až 30 percent. Čo sa týka geografickej mobility, iba 1,9 percenta obyvateľov EÚ sa presťahovalo do iného regiónu, v USA to bolo 5,9 percenta ľudí. Do inej krajiny v rámci EÚ sa presťahovalo len 225.000 ľudí, čo je asi 0,1 percenta celkovej populácie.
"Mobilita pracovníkov je chudobným príbuzným v rámci štyroch základných slobôd EÚ. Vlády, podniky a samotní pracovníci by to mali zmeniť. Mobilita je totiž nevyhnutná pre vytváranie lepších pracovných miest a pre zmenšenie rozdielov v schopnostiach v rámci pracovného trhu únie," komentovala akčný plán komisárka pre zamestnanosť a sociálne záležitosti Anna Diamantopulová.
Akčný plán chce riešiť tri základné problémy: nedostatočnú mobilitu v rámci pracovných miest, nízku geografickú mobilitu a slabý prístup k informáciám o možnostiach mobility.
Komisia navrhuje okrem iného odstrániť rôzne administratívne prekážky, ktoré bránia uznávaniu kvalifikácie a profesionálnych schopností a zaistiť, aby sociálne systémy, vrátane dôchodkového a zdravotného zabezpečenia, boli platné na celom území EÚ.
Konkrétnym prejavom týchto opatrení má byť jednotná celoeurópska čipová zdravotná karta. Tá by nahradila terajšie papierové dokumenty a uľahčila pomerne zložitý systém náhrady nákladov za zdravotnú starostlivosť v zahraničí.
Komisia tiež navrhuje jednotný formulár pre životopisy, ktoré predkladajú ľudia, keď sa uchádzajú o zamestnanie. Tento formulár by mal umožniť ľuďom efektívnejšie prezentovať svoje pracovné skúsenosti a schopnosti na celom území EÚ. Od marca bude formulár k dispozícii všetkým záujemcom na internetovej adrese www.cedefop/transparency/cv.
Keďže podľa odhadov bude v EÚ chýbať už v budúcom roku asi 1,7 milióna vysokokvalifikovaných pracovníkov v oblasti informačných technológií, akčný plán požaduje tiež uľahčiť zamestnávanie obyvateľov z nečlenských krajín. Podľa EK by mali zamestnanci z tretích krajín, ktorí získajú prácu v EÚ, mať primerane k dĺžke pobytu porovnateľné práva ako obyvatelia únie.
Mobilita pracovnej sily je podľa EK kľúčová pre splnenie cieľa EÚ stať sa do roku 2010 najvýkonnejšou svetovou ekonomikou. Obyvatelia únie majú síce podľa základnej zmluvy EÚ teoretické právo pracovať v ktorejkoľvek z členských krajín, v praxi tomu však bráni množstvo prekážok.
Akčný plán predloží komisia na marcovom neformálnom summite šéfov štátov a vlád európskej pätnástky v Barcelone.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel