Trúbkovec rozmnožujeme hadovitým potápaním. FOTO - ARCHÍV |
Mnohé popínavé rastliny majú plazivé výhonky, ktoré prirodzene zakoreňujú, len čo sa dotknú okolitej pôdy. Výhonky, ktoré sa samy potopili, môžeme vybrať a oddeliť od materskej rastliny na jeseň. Vyberieme zdravo vyzerajúce, dobre zakorenené potápance s čerstvými prírastkami. Starostlivo ich odrežeme, ak majú silné korene, môžeme ich vysadiť na trvalé stanovište. Samopotápaním sa rozmnožuje napríklad brečtan (Hedera), voskovka (Hoya), divý vinič (Parthenocissus), hortenzia (Hydrangea).
Popínavé rastliny, ktoré sa prirodzene nezakoreňujú, rozmnožujeme jednoduchým potápaním. Vybraný výhonok upravíme tak, že odstránime niekoľko listov. Na tomto mieste urobíme silný zárez, skloníme a pripevníme ho do okolitej zeminy. Vrchol potopeného výhonku upevníme ku kolíku tak, aby stál vzpriamene. Na jeseň, keď už z potopenej časti výhonu vyrastajú nové výhonky aj korene, môžeme zakorenenú časť oddeliť od materskej rastliny. Jednoduchým potápaním sa rozmnožujú múčenka (Passiflora), kivi (Actinidia), visteria (Wisteria) či zemolez (Lonicera).
Niektoré dlhé výhonky popínavých rastlín, napríklad trúbkovec (Campsis) alebo divý vinič (Parthenocissus), rozmnožujeme hadovitým potápaním. Pri tomto spôsobe sa z jedného plazivého výhonku môže vytvoriť väčší počet nových rastlín. Popínavý výhonok upevníme drôtenými háčikmi k zemine na viacerých miestach. Rastliny oddeľujeme na jeseň, keď sa v mieste každého zárezu vytvoria korene.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ