Som absolventkou právnickej fakulty na Slovensku s titulom Mgr. Môžem požiadať o vykonanie rigoróznej skúšky na inej fakulte na Slovensku, napríklad na Fakulte manažmentu Prešovskej univerzity v Prešove alebo na Fakulte humanitných a prírodných vied tej istej univerzity a získať titul PhDr. namiesto JUDr.?
Valéria
Konanie rigoróznych skúšok upravuje zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len "zákon"). Podľa neho absolventi študijných programov s titulom magister môžu vykonať rigoróznu skúšku v študijnom odbore, v ktorom získali vysokoškolské vzdelanie alebo v príbuznom študijnom odbore. Zákon však pojem "príbuzný študijný odbor" nedefinuje, takže je otázne, o aký študijný odbor v konkrétnych prípadoch ide.
Ministerstvo školstva vedie v zmysle zákona sústavu študijných odborov SR, obsahujúcu študijné odbory, v ktorých môžu vysoké školy v SR poskytovať vysokoškolské vzdelanie. Študijné odbory sú usporiadané do skupín a podskupín.
Uvádzate, že ste absolventkou právnickej fakulty na Slovensku, pravdepodobne ste teda ukončili študijný odbor "právo". Sústava študijných odborov SR zaraďuje "právo" do skupiny "sociálne, ekonomické a právne vedy". V rámci tejto skupiny však existuje niekoľko podskupín študijných odborov (spoločenské a behaviorálne vedy, žurnalistika a informácie, ekonómia a manažment, a právo) a každá z nich obsahuje niekoľko študijných odborov. Študijný odbor "právo" je zaradený prirodzene do podskupiny "právo".
Vzhľadom na to, že zákon o vysokých školách pojem "príbuzný študijný odbor" nedefinuje, môžeme sa len domnievať, či zákon pod týmto pojmom chápe študijné odbory v rámci vyššie uvedených skupín alebo podskupín a či vôbec toto rozdelenie korešponduje s uvedeným pojmom.
Pri výklade pojmu "príbuzný študijný odbor" možno vychádzať z iných ustanovení, v ktorých zákon tento pojem používa. Jedno z nich upravuje uznávanie dokladov o vzdelaní vydaných zahraničnou vysokou školou, keď o uznaní rozhoduje vysoká škola v SR uskutočňujúca študijné programy v rovnakých alebo príbuzných študijných odboroch, ako sú uvedené na predloženom doklade o vzdelaní. Je nesporné, že vysoká škola so študijným odborom, napríklad manažment, ktorá nemá akreditovaný študijný odbor právo, zrejme nebude uznávať doklady o vzdelaní vydané zahraničnou vysokou školou v študijnom odbore právo.
Iné ustanovenie zákona upravuje náležitosti návrhu nového študijného odboru, ktorý podáva vysoká škola na ministerstvo a ktorý musí ako jednu z náležitostí obsahovať vymedzenie príbuzných študijných odborov. Vysoké školy potom príbuzný študijný odbor definujú ako študijný odbor v rámci rovnakého druhu vysokoškolského štúdia s navrhovaným študijným odborom, kde je podstatné posúdenie kompatibility študijného programu a sylabov predmetov oboch študijných programov. Ako príbuzný študijný odbor k študijnému odboru právo uvádzajú vysoké školy napríklad verejnú správu prípadne bezpečnostné služby.
Na základe uvedeného možno pri výklade pojmu príbuzný študijný odbor dospieť k záveru, že označuje len úzko súvisiace študijné odbory. Každý študijný odbor je však špecifický a treba k nemu pristupovať individuálne. V prípade študijného odboru právo možno za príbuzné študijné odbory označiť napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v podskupine študijných odborov právo v zmysle Sústavy študijných odborov Slovenskej republiky. Táto podskupina obsahuje len študijné odbory úzko súvisiace s právom (napríklad teória práva, rímske právo, jednotlivé odvetvia práva).
Absolventi, ktorí získali titul magister v študijnom odbore právo, by teda mali vykonať rigoróznu skúšku len v tomto študijnom odbore, prípadne v príbuznom odbore, ktorými sú napríklad ústavné právo, správne právo či iné odvetvia práva. Záleží však na konkrétnej vysokej škole, ktorý študijný odbor uvedie a navrhne ako príbuzný, a teda, či umožní vykonať rigoróznu skúšku aj absolventovi takéhoto študijného odboru.