lógovia, keď začali hurikánom dávať mená svojich priateliek a manželiek. Neskôr sa však vyskytli námietky, prečo sa používajú iba ženské mená, a tak už môže vyčíňať aj Ivan, Thomas, Alex a iní. Každá oblasť má svoj špeciálny zoznam mien, ktoré sa pre hurikány v tom-ktorom roku používajú. Zo zoznamu mien sa však vyraďujú hurikány, ktoré boli zvlášť ničivé a nie je žiaduce, aby si ich ľudia držali v pamäti. Ktovie, zrejme medzi ne bude patriť aj Katrina.
V Japonsku je to s hurikánmi trochu iné. V prvom rade treba vedieť o obrovských búrkach spôsobených tropickým nízkym tlakom. Obrovské búrky, ktoré vznikajú v Atlantickom oceáne, sa volajú hurikány. V Tichom oceáne sa takáto búrka nazýva tajfún (vľavo od 180 stupňov východnej zemepisnej dĺžky) a v Indickom oceáne cyklón. Takže v Japonsku hurikány a cyklóny nemáme. Do Japonska vtrhne vždy iba tajfún. Tajfúny vznikajú asi 24- až 26-krát do roka, z toho asi desať percent postihne Japonsko. Obyčajne prichádzajú od ostrova Okinawa a pokračujú smerom na Kjúšú a Šikoku až hore pozdĺž hlavného ostrova Honšú. Či udrie tajfún na Tokio, alebo zahne smerom ku kórejskému polostrovu, to je prípad od prípadu. Vždy, keď príde, však médiá o situácii detailne informujú. V televízii vtedy vidíme typické zábery, reportéri stoja na pobreží v obrovskej búrke.
Japonci majú o tajfúnoch pomerne slušné vedomosti. V roku 1959 zasiahol stredné Japonsko tajfún Isewan, najhorší v histórii, ktorý priniesol asi päťtisíc obetí. Po tejto devastujúcej katastrofe vytvorilo Japonsko protiopatrenia na zabránenie ničivej sily tajfúnov. Dôležité je zabrániť zosuvom pôdy po masívnom daždi - vari viac, ako sa obávať silného vetra a obrovských vĺn. Čo je zvláštne, v Japonsku nedávame tajfúnom meno, ale číslo. Iba najsilnejšie a najničivejšie dostanú meno podľa oblasti, ktorú zasiahnu ako prvú. Takých tajfúnov bolo v Japonsku osem, medzi nimi aj spomínaný Isewan. Používať čísla na označenie tajfúnov je praktické, pretože je potom jasné, koľko ich bolo povedzme za rok. Navyše, americké alebo európske mená nám, Ázijčanom, nejdú celkom do ucha. Do roku 2000 používala Amerika a väčšina sveta americké mená, aj keď informovali o ázijských tajfúnoch. Štrnásť krajín (vrátane oblastí) v miestach hroziacich tajfúnov však potom vytvorili spolu nový zoznam mien, ktoré sa používajú pre tajfúny v Ázii. Väčšinou vznikli z názvov rastlín, hviezd, zvierat, hmyzu, len pár je ľudských mien. V zozname ma upútalo jedno zvláštne meno, pochádza z Mikronézie. Meno Rananim znamená v preklade Ahoj. Tajfún Ahoj, to mi znie trochu ako irónia. Ale možno to má znamenať skrytú túžbu ľudí, aby bol podľa možností láskavý.
V auguste a v septembri je v Japonsku sezóna tajfúnov. V prvý septembrový týždeň prišiel do Japonska silný tajfún Štrnásť (ázijské meno má Nabi - motýľ, meno pochádza z Južnej Kórey).
Autor: MASAHIKO