ali.
SDKÚ a premiér Mikuláš Dzurinda môžu aj po utorku ešte istý čas trvať na tom, že nie je dostatočná vôľa na predčasné voľby. Predseda parlamentu bude tak musieť ďalej neúspešne zvolávať parlament, čo však môže vo verejnosti vyvolať dojem, že poslanci opozície berú plat zadarmo. Tak sa možno postupne podarí presvedčiť nezávislých, aby podporili vládu. Otázne je, či by situácia trvala tri mesiace, po ktorých by parlament mohol rozpustiť prezident.
Ak aj táto možnosť padne, premiér môže pripustiť predčasné voľby v júni. Situáciu môže otočiť a opozícii odkázať, že voľby v skoršom termíne prichádzajú do úvahy len vtedy, ak ho odvolajú, čo sa zrejme nepodarí. Vláda môže ďalej plniť všetky svoje kompetencie vrátane privatizácie. Takéto riešenie je však v rozpore s tým, že predčasné voľby požadujú aj SMK a KDH.
Dohoda na predčasných voľbách bude zložitá. Keby SDKÚ, HZDS a Lintnerova skupina vrátane viacerých nezávislých trvali na júnovom termíne a Smer, KSS, SMK a KDH na jari, ani jedna skupina by nemala dostatok hlasov na presadenie svojho návrhu.
Otázkou je, ako by vláda fungovala až do júna. HZDS i SF majú predstavu o rekonštrukcii vlády, čo koalícia odmieta.
Ak by predsa vznikla dohoda na júnovom termíne, zrejme by v dohode o "prežití vlády" bola podmienka, aby sa zastavila privatizácia nákladnej železničnej dopravy. Zatiaľ politici nevedia povedať, či by to platilo aj v prípade doprivatizovania Slovenských elektrární. (sp)
Na skrátenie volebného obdobia treba ústavný zákon a 90 hlasov. Teoreticky by mohli byť voľby už vo februári. Zákon by mohol parlament odhlasovať už začiatkom októbra, ak by ho vláda predložila v skrátenom legislatívnom konaní a deň volieb by sa vyhlásil najneskôr 110 dní pred ich konaním. Skrátené legislatívne konanie je však málo pravdepodobné.
Je pravdepodobnejšie, že pôjde o poslaneckú iniciatívu a priamo v zákone sa už zrejme uvedie aj deň volieb.
Hovorí sa teda o termínoch marec -apríl alebo jún.
Január či február sú najmenej reálne, pretože by sa nedodržali všetky zákonné lehoty.
Marec alebo apríl viacerí politici považujú za nevýhodný preto, lebo kampaň by bola v zime, mítingy na námestiach by boli zložité. Problémom je aj obdobie veľkonočných sviatkov.
Júnový termín je pre SMK, KDH, Smer i KSS menej prijateľný, pretože by vraj už nešlo o predčasné voľby, ale iba o predsunutý termín riadnych volieb zo septembra. (sp)