berateľom v mestách aregiónoch. Otvára sa však aj otázka väzby ceny zemného plynu na cenu ropy na svetových trhoch.
Prezident Spolkového protimonopolného úradu Ulf Böge je nespokojný s dlhodobými, nezriedka exkluzívnymi zmluvami energetických koncernov s mestskými a regionálnymi veľkoodberateľmi. Dôvodí, že takéto dohody obmedzujú konkurenciu. Veľkoodberatelia nemajú manévrovací priestor na zmenu dodávateľa. Nevytvára sa tlak na koncerny, aby ponúkali zemný plyn za nižšie ceny, z ktorých by v konečnom dôsledku ťažili maloodberatelia, čiže občania.
Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že Böge "dal koncernom ultimátum". Do 21. septembra sa musia vyjadriť k návrhom protimonopolného úradu. Podľa nich by sa radikálne obmedzila platnosť dodávateľsko-odberateľských zmlúv, ktoré dnes často bežia 15 až 20 rokov. Ak napríklad energetický koncern kryje 80 percent dopytu veľkoodberateľa, nemala by zmluva trvať dlhšie ako dva roky. Denník Westdeutsche Zeitung uvádza, že Böge vyzval 15 energetických koncernov, napríklad Eon-Ruhrgas, Wingas a RWE, aby prijali návrhy protimonopolného úradu a prispôsobili zmluvy s veľkoodberateľmi. Inak im hrozí zákaz takýchto dohôd.
Predstavitelia energetických koncernov sú jednoznačne proti krátkodobým zmluvám. Šéf Eon-Ruhrgas Burckhard Bergmann pre denník Die Welt povedal, že plány protimonopolného úradu by rozkolísali trh so zemným plnom v Nemecku. Nevylúčil možnosť súdnej žaloby.
Problémovým bodom je aj väzba ceny zemného plynu na vývoj ceny ropy na svetových trhoch, ktorá je v platnosti od 60. rokov. Böge podčiarkol v rozhlasovej stanici Westdeutscher Rundfunk, že trh so zemným plynom je samostatným trhom, ktorý nepotrebuje nijakú väzbu na iné komodity. Proti tejto väzbe sa tiež vyjadrili takmer všetci nemeckí politici bez rozdielu straníckej príslušnosti. Väzba zemného plynu na ropu pritom podľa Bögeho nie je záležitosťou protimonopolného úradu či iných nemeckých inštitúcií, ale Európskej komisie. Príslušný komisár Andris Piebalgs povedal, že koncom tohto roka vyjde správa o liberalizácii nemeckého energetického trhu. S definitívnymi závermi Európskej komisie nemožno rátať pred koncom roku 2006.