BRATISLAVA - Súčasná politická situácia by mohla skomplikovať privatizáciu Slovenských elektrární talianskym Enelom, nemala by ju však zvrátiť. Ak by sa po prípadných predčasných voľbách zmenila vládna koalícia, je možné, že by sa otázka privatizácie opätovne otvorila. S predajom elektrární nesúhlasí strana Smer, počkal by s ňou aj Tibor Mikuš z ĽS-HZDS.
Podľa zástupcu privatizačného poradcu vlády PricewaterhouseCoopers Petra Mitku však nebude jednoduché proces privatizácie zvrátiť. "Ukončiť transakciu z politického rozhodnutia by bolo veľmi zložité. Mohlo by to mať vážne následky pre predávajúceho," myslí si Mitka. Podľa jeho slov by tomu mala zabrániť už podpísaná transakčná dokumentácia, ktorá hovorí o podmienkach odstúpenia.
Odborníci z Fondu národného majetku v súčasnosti posudzujú investičný plán, ktorý Taliani predložili vláde v auguste. Enel je ochotný dostavať 3. a 4. blok elektrárne v Mochovciach, zároveň chce mať istotu, že to nebude stratová investícia. V pláne navrhuje kroky ako zrýchlené odpisovanie elektrárne. To by zvýšilo účtovné náklady a elektrárne by na daniach zaplatili menej.
Enel trvá na tom, aby niekoľkomiliardový dlh vo fonde na recykláciu jadrových zariadení z 90. rokov nemuseli platiť oni, ale spotrebitelia vo vyšších cenách elektriny. Na to je v parlamente potrebné prijať zákon, ktorý pripravujú na ministerstve hospodárstva. Nie je jasné, či vláda zabezpečí dostatok hlasov. "Ani súčasná situácia nie je pre nás dôvod, aby sme intenzívne nepracovali na potrebnej legislatíve. Neprijatie tohto zákona neznamená definitívne ukončenie privatizácie," povedal hovorca dočasného ministra hospodárstva Peter Papanek. Podľa Mitku je možné, že Enel sa uspokojí aj s prijatím zákona vládou.
Zastupujúci minister Ivan Mikloš krátko po svojom nástupe na miesto odvolaného Pavla Ruska povedal, že jednou z priorít je čo najrýchlejšie zavŕšenie privatizácie elektrární. "Pracujeme v takom režime, aby sme to stihli do konca roka," povedal Mitka.
(mk)