Sú vymazané súbory nenávratne stratené?
Ak sa stane, že ste omylom vymazali dokumenty, programy, ikony alebo obrázky, ich návrat je možný z koša. Kôš je implementácia operačného systému Windows, kam sa všetky vymazané súbory "sťahujú". Kôš však môže byť aktivovaný i neaktivovaný. Ak ste vymazali nejaké súbory a chcete zistiť, či máte aktívny kôš, kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu koša a vyberte Vlastnosti (Properties).
Ak je kôš aktívny, systém Windows si všetky vymazané súbory ukladá do adresára pod názvom RECYCLED, ktorý je skrytý (ide o vlastnosť súborového systému, ktorý podporuje ukrytie súborov/adresárov) a z ktorého potom vytiahnete vymazaný súbor podľa jeho názvu; ak si názov nepamätáte, stačí dvakrát kliknúť na ikonu koša a prehľadajte ho.
PC Inspector File Recovery konkuruje aj profesionálnym programom
Súbory, aj keď vymazané, sa ešte stále nachádzajú v koši. Čo však v prípade, že ste deaktivovali funkciu koša? V takom prípade musíte použiť softvér, ktorý vie vrátiť vymazané súbory späť k vám. I keď takýchto programov je viac, tieto tipy by mali smerovať používateľov skôr k bezplatným aplikáciám, z ktorých jedna je PC Inspector File Recovery (http://www.pcinspector.de/) - program síce z dielne firmy, ktorá má okrem tohto bezplatného programu i niekoľko zaujímavých komerčných programov, ale získate plnohodnotnú možnosť vrátiť vymazané súbory, pričom nemusíte vôbec nič platiť.
Názov "PC Inspector" je teda nadstavba, ku ktorej je pridaný názov aplikácie, ktorá vykonáva isté funkcie, napr. "PC Inspector Smart Recovery" je už komerčná aplikácia. Ale najprv si pohovorme čo-to o mazaní.
Ak vymažete súbor - a budeme sa vyjadrovať laicky, nie odborne - on stále ostáva na disku, systém iba vidí "voľný" priestor, ktorý označí na zápis ďalších dát. Znamená to teda, že keď niečo budete zapisovať na disk, prázdne miesto sa môže i nemusí prepísať, preto návratnosť súborov je relatívna.
Niekedy bez problémov vrátite vymazané súbory, inokedy nemusíte mať úspech.
PC Inspector je určený na záchranu dát s podporou súborových systémov FAT 12/16/32 a NTFS.
Niektoré vlastnosti:
- PC Inspector automaticky nájde diskové oddiely, aj keď je poškodený/prepísaný boot sektor alebo poškodená tabuľka FAT.
- Súbory obnoví aj s ich pôvodným dátumom a časom.
- Podpora pre uloženie zachránených súborov aj na sieťové disky.
- Obnoví súbory aj v prípade, že chýba informácia o nich v hlavičke (header entry). Špeciálna funkcia obnovy dát podporuje nasledovné typy súborov: ARJ, AVI, BMP, CDR, DOC, DXF, DBF, XLS, EXE, GIF, HLP, HTML, HTM, JPG, LZH, MID, MOV, MP3, PDF, PNG, RTF, TAR, TIF, WAV, ZIP, ktorú nemajú ani niektoré drahé programy.
Politikou spoločnosti je zrejme snaha prilákať na svoje stránky viac záujemcov, program je teda bezplatný nie z dôvodu, že by nemohol konkurovať drahým komerčným programom tohto typu. Keďže na domovskej stránke je v ponuke viac programov a pri písaní tohto príspevku treba zohľadniť i jazykovú bariéru, neprehliadnite - pri sťahovaní treba kliknúť na File Recovery - Version 4.0.
Po krátkej a jednoduchej inštalácii program otvoríte ikonou na ploche, alebo cez menu Štart...
Okrem záchrany dát z pevného disku nájdete na domovskej stránke balíka PC Inspector File Recovery napr. aj Smart Recovery, čo je hádam pre čitateľov dosť ojedinelá a možno i cenná informácia o možnosti záchrany dát z prenosných médií ako sú USB kľúče, USB karty typu Smart Media, SONY Memory Stickt, IBMt Micro Drive, Multimedia Card (MMC), Secure Digital Card (SDC).
Ako sa chrániť pred útokom hackerov
O útokoch hackerov možno veľa rozprávať, útoky totiž možno rozdeliť na rôzne typy. Niektoré programy môžu obsahovať trójskeho koňa, iné zapisujú pohyby vašich prstov na klávesnici a môžu ich poslať e-mailom komukoľvek. Takéto programy či vírusy sa však musia najprv do vášho počítača dostať a tu je pravda otázka zabezpečenia internetu, ktorý sa dnes stáva už aj dosť nebezpečným.
Aj keď firewall je riešenie na zabezpečenie počítača, nepomôže vám, ak otvoríte isté e-maily s prílohami, ktorých cieľom je páchať škodu. Firewall totiž napr. bráni istým paketom (dáta pozostávajú z blokov - paketov) prichádzať alebo odchádzať z vášho PC, zohľadňujú sa však pritom isté pravidlá, ktoré sa vôbec netýkajú skutočnosti, že vám nemôže prísť elektronická pošta s prílohou.
Najzákladnejšiu ochranu pred útokmi si zhrnieme do niekoľkých bodov:
- Neotvárajte prílohy, ak neviete, kto vám ich poslal.
- Ak vám prílohy poslal niekto známy, vždy ich preskenujte antivírusovými programami.
- Stiahnite si nejaký firewall program, ktorých aj bezplatných určite niekoľko nájdete - napr. Kerio Personal Firewall je bezplatný pre domácich používateľov (http://www.kerio.com/ ).
- Ak navštevujete pirátske stránky typu Warez, nesťahujte odtiaľ programy, tie totiž môžu obsahovať zákerný kód, ktorý tam niekto vsunul, a ktorý vám asi neznepríjemní život, ak sťahujete z oficiálnych stránok.
- Použite Správcu úloh (Task Manager), ktorý vyvoláte stlačením klávesov Ctrl+Alt+Del. Uvidíte všetky práve bežiace procesy. Zoznam si vypíšte alebo vytlačte a pravidelne sledujte, či k procesom niečo nepribudlo.
Každý program, vírus či trójsky kôň je tak či tak proces, ktorý by ste mali vidieť v Správcovi úloh.
Internet banking - lepšie nepoužívať DNS
S príchodom internetu sa objavili menné názvy, ktoré de facto predstavujú iba číselnú adresu a prevod z mien na čísla má na starosti DNS server. Ľudia si totiž ťažko zapamätajú čísla, pričom každý si takmer bez najmenších problémov zapamätá adresu ako www.sme.sk než 192.168.1.24.
Nebudeme vysvetľovať, ako principiálne funguje DNS, ale z uvedeného logicky vyplýva, že keď sa niekto pripája napr. do banky, DNS server prevedie menný názov na číselný a nasmeruje používateľa k adresátovi. Ak však niekto dokáže hacknúť DNS server, potom môže nasmerovať zákazníkov nejakej banky kamkoľvek si zaželá práve on. Takýchto prípadov je dosť a môže ísť najmä o banky v zahraničí, ktorých autenticitu nie je ľahké overiť, pričom netreba pripomínať, že kópiu www stránok dokáže dnes niekde umiestniť už aj malý chlapec.
Sem? | ||
internet | DNS Server | Alebo sem? |
Či sem? |
Všetky informácie väčšinou prechádzajú cez DNS server, ktorý určí, kam vlastne spojenie pôjde.
Prihlásením sa na falošnú adresu síce ako používateľ nič nezískate - a bankový prevod určite neurobíte, ale útočník môže získať vaše prístupové kódy, čo de facto znamená, že vám "vybieli" účet. Ako? Nuž nasmeruje napr. banku cez DNS server na kópiu jej stránok, používateľ sa pokúsi prihlásiť, zadá svoje kódy, systém však vráti chybové hlásenie, že nie je k dispozícii kvôli údržbe. Vaše prístupové kódy niekto získa a možno si nikto ani nič nevšimne.
Pri inteligencii útočníkov môže pravda ísť aj o iba minútový útok, takže pri malej technickej poruche to bude veľmi nenápadné.
Ak teda používate služby nejakej banky, namiesto menného názvu používajte radšej číselnú adresu, ktorú zistíte veľmi ľahko.
V systéme Windows si otvorte okno pre príkazový riadok a zadajte príkaz:
ping www.sme.sk
Tento tip pravda netreba uplatňovať na iné www stránky, ale najmä na tie, kde ide o prenos obzvlášť citlivých dát. Ak ste teda pochopili, zmenou DNS možno rovnako presmerovať poštu na vašu e-mailovú schránku kamkoľvek a komukoľvek. A možno vás to prekvapí, a nebudem to radšej rozoberať, na Slovensku už úspešné útoky tohto typu boli. n
Autor: JURAJ ŠIPOŠ