Predvolebnú kampaň tam ovláda jediný muž - finančný expert opozičných kresťanských demokratov (CDU) Paul Kirchhof. Vláda kancelára Gerharda Schrödera z neho urobila symbol toho najhoršieho, čo nová pravicová vláda obyčajným Nemcom prinesie. Jeho návrh rovnej 25-percentnej dane označuje za nesociálny a radikálny. Koalícia konzervatívcov (CDU/CSU) a liberálov (FDP) tým stráca pred voľbami potrebnú väčšinu na tvorbu budúcej vlády.
Na Slovensku bola podľa analytika ING DSS Pavla Ondrisku odlišná politická situácia. Vláda nemala v opozícii rovnocenného partnera, ktorý by daňovú reformu vážne spochybnil. "To umožnilo zaviesť jednotnú sadzbu dane na Slovensku relatívne rýchlo." V Nemecku vládnu iné pomery. "Dominujú tam dve veľké politické strany s opačným ideologickým zafarbením a opačným pohľadom na rovnú daň," hovorí Ondriska.
Rozdielny je podľa neho aj prístup Slovákov a Nemcov. "Bežní Nemci, zvyknutí na vysoký sociálny štandard, sú teraz už citliví na reformy, najmä ak sa o nich v posledných rokoch viac hovorilo, ako konalo." (mim, ij)