Kancelár Schröder a jeho vyzývateľka Angela Merkelová na predvolebných plagátoch v Berlíne. FOTO - ČTK/AP |
Nemcov, čo je najnižšie číslo od polovice februára.
Koalícia CDU/CSU a liberálov (FDP) by momentálne nezískala väčšinu hlasov, aby sa mohla ujať moci. Volilo by ju 48 percent Nemcov, o percento viac by uprednostnilo spojenie sociálnych demokratov, Zelených a novej Ľavicovej strany.
Podľa politológov ťahá opozíciu ku dnu finančný expert volebného tímu Paul Kirchhof a jeho daňová reforma. Hoci viaceré z jeho návrhov nemá opozícia vo svojom volebnom programe, sociálnym demokratom sa podarilo Nemcov presvedčiť, že ako budúci minister financií vo veľkom siahne na príjmy hlavne tým, ktorí zarábajú najmenej.
Aj vnútri CDU sa preto množia hlasy vymeniť na poslednú chvíľu Kirchhofa za finančného experta strany Friedricha Merza, ktorý po nezhodách s Merkelovou odstúpil z vedenia parlamentnej frakcie.
Viacerí politológovia tvrdia, že viac ako chybám rivalky Angely Merkellovej môže za nárast preferencií ďakovať kancelár Gerhard Schröder svojmu úhlavnému kritikovi Oskarovi Lafontainovi. To, čo jeho nová Ľavicová strana stráca, získavajú na svoje konto sociálni demokrati.
"SPD získala v posledných týždňoch o sedem percent viac, Ľavicová strana za ten istý čas stratila tri a pol percenta," hovorí šéf prieskumov pre televíziu ARD Jörg Schönenborn.
Vidieť to hlavne na východe krajiny. Ešte v júni tu bola Ľavicová strana najsilnejším zoskupením, dnes je na treťom mieste a prvenstvo získava SPD.
Experti tvrdia, že za to môže Lafontainovo kategorické nie koalícii so sociálnymi demokratmi. Ľudia ho chceli voliť na protest proti dnešnej vláde, prípadne ako jej korekciu v budúcnosti. Keďže však Lafontaine nechce ísť do vlády so Schröderom, protestné hlasy by nakoniec pomohli k víťazstvu Angele Merkelovej, ktorú si nespokojní voliči želajú zo všetkého najmenej. Preto mnohí z nich radšej prešli k schröderovcom a volia istotu.