Je ich viac ako sedemdesiat miliónov, sú moslimovia, väčšina z nich žije v Ázii, ale chcú byť súčasťou Európy. Európska budúcnosť Turkov teraz závisí od toho, čo medzi sebou "vyhandlujú" hlavní hráči na európskej šachovnici. Tretí október, keď členské štáty únie sľúbili Turecku začať vstupné rozhovory, sa nezadržateľne blíži.
Posledné týždne sa nad európskou budúcnosťou Turecka sťahovali mraky, teraz sa možno blýska na jasnejšie časy. Podľa prestížneho denníka Financial Times Veľká Británia a Francúzsko spolu upiekli predbežnú dohodu, ktorá by mohla umožniť začať rozhovory podľa plánu.
Podľa informácií denníka sa Británia, ktorá je hlavným propagátorom európskeho vstupu, dohodla s Francúzskom, kde je prevažná väčšina obyvateľov proti, že Turecko musí najprv uznať existenciu Cypru, ktorého severnú časť už viac ako tridsať rokov okupuje turecká armáda. Podľa nemenovaného britského diplomata Turecko údajne nemusí túto podmienku splniť ešte pred 3. októbrom.
Čo je na tom také zlomové? Hlavne to, že sa tieto dva mocné štáty vôbec dohodli na takej výbušnej téme. Podľa diplomatov to môže pomôcť otvoriť rozhovory, pretože sa tak otupí ostrie francúzskeho odporu. Bruselskí úradníci dúfajú, že v takom prípade by Cyprus bez podpory Paríža ďalej neblokoval začiatok tureckých rokovaní. Otázkou však zostáva, ako zareaguje samotná Ankara. Turci nechcú urobiť ďalšie ústretové kroky voči Cypru, pretože plánované znovuzjednotenie ostrova je v nedohľadne.
Európanom sú však dohody politikov, zdá sa, ľahostajné. Posledné prieskumy verejnej mienky opäť jasne ukázali, s akou obavou sa ľudia pozerajú na možnosť, že Turci budú používať rovnaké práva ako oni, teda sťahovať sa, či voľne podnikať po celej Európe. Iba jedenásť percent Francúzov schvaľuje prijatie Turecka. Podobná situácia je v Rakúsku či Nemecku.
Turecká spravodajkyňa v Bruseli Berivan Orucoglu stále príliš neverí, že všetko pôjde podľa plánu. "Je to ukážka toho, čo znamenajú sľuby urobené v Bruseli," hovorí. V posledných mesiacoch začala klesať chuť Turkov do únie vstúpiť, hoci stále je väčšina (63 percent) za.
Zdá sa však, že rozhovory sa začnú podľa plánu. Európa si nemôže dovoliť obrátiť sa teraz chrbtom tomuto síce sekulárnemu štátu, kde však v obrovskej väčšine prevláda moslimská viera. Veľa politikov, predovšetkým kresťansky orientovaných, sa však bude ďalej snažiť vymeniť plnoprávne členstvo Turecka za tzv. privilegované partnerstvo.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ,Brusel