Džuničiró Koizumi môže byť po voľbách spokojný. Voliči ho potvrdili vo funkcii aj s plánom na privatizáciu pošty. FOTO - REUTERS
TOKIO - Japonský premiér Džuničiró Koizumi včera prisľúbil, že bude pokračovať v presadzovaní reformy poštového systému. Mandát na to dostal. V predčasných voľbách, ktoré si vyžiadal, keď 8. augusta horná komora parlamentu s pomocou niektorých jeho poslancov vetovala plán privatizácie pošty, drvivo vyhral. Jeho Liberálnodemokratická strana a koaličný partner, strana Kómeitó, získali 327 kresiel v 480-člennej dolnej komore, čo pohodlne stačí na kontrolu všetkých výborov a prehlasovanie veta hornej komory.
Voľby boli v Japonsku vnímané skôr ako referendum o pošte. Jej reforma a čiastočná privatizácia sú totiž v súčasnosti Koizumiho hlavnou agendou. Premiér dokonca nechce ani využiť celé volebné obdobie, ktoré mu voliči minulý týždeň darovali, ale trvá na tom, že z čela strany aj vlády odíde na budúci rok na jeseň.
Privatizácia Japonskej pošty je veľmi citlivou otázkou, pretože v nej ide o miesto desiatkam tisíc ľudí. Navyše ide o najväčší finančný dom na svete, pretože okrem poštových služieb funguje aj ako sporiteľňa a životná poisťovňa. Podľa Koizumiho by sa finančné služby mali do roku 2017 odčleniť a činnosť pošty by sa mala zefektívniť. To bude zrejme znamenať aj rušenie pobočiek a prepúšťanie. Pre bežného Japonca je pritom dnes samozrejmosťou, že na poštu nekráča ďalej ako kilometer.
Voliči premiérove plány vo voľbách schválili, a tak Koizumi môže šesticu zákonov týkajúcich sa reformy pošty opäť postúpiť hornej komore parlamentu.
Mimoriadna schôdza by sa mala začať 21. septembra a na pretlačenie zákonov zrejme nebude potrebná ani schopnosť dolnej snemovne prehlasovať hornú. Niektorí rebelanti z Liberálnodemokratickej strany, ktorí predtým hlasovali proti reforme, sa totiž vyjadrili, že návrh tentoraz podporia.
Finančné trhy v tom už majú jasno. Hlavný akciový index Nikkei privítal výsledky volieb tým, že sa prvý raz od roku 2001 vyšvihol nad hodnotu 12 850 bodov. Oživenie nastalo aj na devízovom trhu, kde jen spevnel na dvojtýždňové maximum oproti euru. Tomu však pomohlo aj slabšie euro v dôsledku predvolebnej neistoty v Nemecku.
(ij, reuters)
Keď sa povie Japonská pošta
Podľa Koizumiho návrhu by sa Japonská pošta, ktorá má 25-tisíc pobočiek a 260-tisíc zamestnancov, mala začať privatizovať v apríli 2007.
Reštrukturalizácia by mala vytvoriť holding o štyroch spoločnostiach zameraných na doručovanie, služby pri prepážke, bankové služby a životné poistenie.
Štát by si mal spočiatku nechať 100 percent akcií holdingovej spoločnosti. Časom by mal časť odpredať a ponechať si minimálne tretinový podiel.
Holdingová spoločnosť má do konca marca 2017 predať všetky akcie v bankovej a poisťovacej dcére.
Pošta je so svojimi finančnými službami najväčšou sporiteľňou na svete a najväčšou životnou poisťovňou v Japonsku. Tieto dve organizačné zložky disponujú investičnými aktívami za tri bilióny dolárov, čo z nich robí najväčšiu finančnú inštitúciu na svete, dvakrát väčšiu ako Citigroup.
Vkladový účet v Japonskej pošte má 85 percent japonských domácností, viac ako 60 percent ich má v pošte uzavretú životnú poistku.
Priemerný Japonec býva nie ďalej ako kilometer od pobočky pošty.
Na vidieku nie je ničím zriedkavým, keď sa funkcia hlavného poštára dedí z generácie na generáciu.