BRATISLAVA - Minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH chce mať právo navrhnúť disciplinárne konanie aj proti prokurátorom. Chcel by navrhovať aj to, aby im disciplinárny senát pozastavil funkciu. Dnes má túto moc len vo vzťahu k sudcom a pomerne často ju aj využíva. Prokuratúra je zásadne proti, chce si aj naďalej udržať nezávislosť od výkonnej moci.
"Sú len dve právnické profesie, ktorých sa zmeny po roku 1989 dotkli veľmi málo, a to sú notári a prokurátori," zdôvodňuje Lipšicov hovorca Richard Fides. Tvrdí, že ak chcú mať prokurátori rovnaké postavenie ako sudcovia, "musia
niesť aj rovnakú zodpovednosť".
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka takúto argumentáciu odmieta. "Sudcovia by mali mať rovnaké postavenie ako prokurátori, teda nezávislé od výkonnej moci," odkázal cez hovorkyňu. Problém vo vzťahoch vidí v tom, "že predstavitelia prokuratúry a ministerstva majú odlišné predstavy o fundamente prokuratúry".
Lipšic už viackrát upozorňoval na neštandardné postavenie prokuratúry, Trnka zas varoval pred snahami vlády o jej podmanenie. Odlišný pohľad sa prejavil aj pri pokuse spojiť rozpočtovú kapitolu prokuratúry a ministerstva. Návrh neprešiel. Viacerí odborníci sa obávali, že by vláda mohla prokuratúru cez peniaze ovládať.
Oslovení členovia ústavnoprávneho výboru Lipšicovu najnovšiu iniciatívu odmietajú. Peter Miššík z SDKÚ si myslí, že súčasný stav vyhovuje. Nesúhlasí ani Gábor Gál z SMK. "Prokuratúra je orgán, na ktorého čele stojí generálny prokurátor a malo by to tak zostať." Jana Laššáková zo Smeru hovorí, že autonómiu prokuratúry zvýrazňuje samostatná hlava ústavy. "Nemyslím si, že je dobré, ak minister bude zasahovať do jej činnosti ." (rp)