FOTO
BRATISLAVA - Výšku poplatkov za prednostné vyšetrenie v ambulanciách ešte všetky župy neschválili. Kým župy poplatok nechvália, lekári ho od pacientov nesmú vyberať. Za uprednostnenie zatiaľ platia v Trenčianskom kraji do 100 korún. Ostatné župy uvažujú o poplatkoch až do 500 korún.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac nedávno povedal, že sa mýlil, keď si myslel, že župy poplatky nechvália alebo ich budú držať na nízkej úrovni. "Veď ide o ich voličov."
V Trenčíne sa pred schválením poplatku pýtali na názor aj pacientov. "Pri rozhodovaní sme brali do úvahy sociálnu situáciu obyvateľov. Myslíme si, že občania nebudú mať proti tejto sume námietky," povedala Elena Štefíková, vedúca odboru zdravotníctva na trenčianskom úrade. Na žilinskom úrade si výšku poplatku prepočítali cez priemernú hodinovú mzdu v zdravotníctve. Uvažujú tu o jednotnom poplatku medzi 100 až 200 korunami.
Do septembra si výšku poplatkov za prednostné vyšetrenie určovali lekári sami a suma sa pohybovala od 100 do 500 korún. Kompetenciu schvaľovať poplatky a kontrolovať ich dodržiavanie dala župám novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Poplatok by mal umožniť zaneprázdneným ľuďom, aby si mohli priplatiť za prednostné vybavenie. Doterajšie skúsenosti pacientov sú rôzne. Stalo sa, že si pacienti za uprednostnenie zaplatili, pričom čakáreň bola prázdna. Inde zase "predbiehanie" platiacich pacientov vyvolalo vlnu sťažností tých, ktorí čakali.
Čo je to prednostné vyšetrenie, aké výkony tam patria a aké vyšetrenia by sa mali prednostne robiť, však neurčuje žiadny právny predpis. "Preto sa obávame zneužívania tohto poplatku zo strany lekárov. Myslíme, si, že po jeho zavedení stúpne počet sťažností a podaní občanov," hovorí Elena Štefíková. Nespokojnosť starších a sociálne slabších pacientov očakávajú aj v Nitrianskom kraji. "Budeme to vedieť asi po troch mesiacoch fungovania," povedal Jaroslav Zhorela, vedúci odboru zdravotníctva na úrade Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Zostávajúcich sedem krajských parlamentov schváli poplatky tento mesiac alebo začiatkom októbra. Najvyššie poplatky budú mať obyvatelia západného Slovenska, porovnateľné sumy však navrhujú aj v chudobnejších okresoch Prešovského kraja. Podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora výška poplatku nemá nič spoločné so sociálnou situáciou. "Sociálnu situáciu by mohli vo výške poplatku zohľadňovať, ak by sme na prednostné vyšetrenie vyčlenili celých osem hodín, nie štvrtinu," dodal.
Pásztor si myslí, že výška poplatku by nemala byť v celom kraji jednotná. Podľa neho by župa mala posudzovať každého lekára zvlášť v súvislosti so zákonom o cenách, lebo iné náklady na vyšetrenie má napríklad kardiológ a iné všeobecný lekár.
Žiadosti o schválenie poplatkov si v krajoch zatiaľ podal minimálny počet lekárov. Napríklad v Bratislavskom kraji má z 1700 lekárov záujem spoplatniť uprednostnenie 14 lekárov, nitriansky úrad eviduje 5 žiadostí asi z 2300 lekárov, na žilinský úrad prišlo 6 žiadostí. Všetky župy predpokladajú, že počet žiadostí bude stúpať.
Aké poplatky budú v jednotlivých župách
Bratislavská od 100 do 500 Sk,
Trnavská od 100 do 500 Sk,
Nitrianska do 200 Sk,
Trenčianska do 100 Sk,
Banskobystrická ešte nemá návrhy
Žilinská od 100 do 200 Sk,
Prešovská základná sadzba 250 + 100 Sk
v ambulancii v okresnom meste,
50 Sk ambulancia mimo okresného mesta
100 Sk všeobecná ambulancia
150 Sk špecializovaná ambulancia
Košická do 300 Sk - okolie Košíc, Trebišov, Rožňava
do 200 Sk Michalovce, Spišská Nová Ves, Gelnica
Čo musí platiť pri poplatkoch za uprednostnenie
* lekár môže na prednostných pacientov vyčleniť maximálne štvrtinu ordinačných hodín,
* informácia o ordinačných hodinách a výške poplatku musí byť vyvesená pred ambulanciou aj s podpisom krajského lekára,
* urgentné prípady majú prednosť aj pred platiacimi pacientmi,
* lekár musí pacientovi vystaviť doklad o zaplatení poplatku.