
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Príslovie „Kto pracovať chce, ten si prácu nájde“ už dávno neplatí. Počet hromadných prepúšťaní v slovenských podnikoch je stále alarmujúci. Tento rok by malo prácu bez vlastného pričinenia stratiť ďalších takmer dvadsaťtisíc ľudí. Väčšina z nich sa hlási na pracovných úradoch ako nezamestnaní.
Hromadné prepúšťania nie sú charakteristické pre celé Slovensko rovnako. Jednoznačne najhoršie je na tom Žilinský kraj. „Žilina je v úplne inej pozícii ako Košice alebo Bratislava, kde je oveľa viac zahraničných investícií,“ tvrdí analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian.
V Žilinskom kraji ohlásilo hromadné prepúšťanie na tieto mesiace až 30 firiem. O prácu v nich zatiaľ prišlo takmer dvetisíc ľudí, no do konca polroka sa ich počet zvýši na päťtisíc. Región trpí hlavne úpadkom strojárskej výroby. Najviac ľudí prepúšťajú firmy AHP Hydraulika v Turčianskych Tepliciach, AVC Čadca a Martinské strojárne.
Za Žilinou s veľkým odstupom nasledujú kraje Prešovský a Banskobystrický, kde majú úrady práce nahlásené hromadné prepúšťanie v obidvoch regiónoch približne po 2900 ľudí. Takmer rovnaký je v týchto krajoch aj počet podnikov, ktoré k prepúšťaniu pristupujú. V Prešove dvadsaťštyri, v Banskej Bystrici o dva viac.
Štatistikou hromadného prepúšťania v Prešovskom kraji pohlo prepustenie vyše tisícky ľudí z Vihorlatu Snina. Ten bol v konkurze a radikálne zoštíhlenie bolo jedným z prvých krokov nového investora. V Banskobystrickom kraji sa bez práce ocitlo alebo v najbližšom čase ocitne 840 zamestnancov spoločnosti Bo-Ha, s. r. o. Hromadné prepúšťanie úradom práce oznámili aj železnice a Závod SNP v Žiari nad Hronom.
V Trnavskom kraji prepúšťa v týchto mesiacoch dvadsaťšesť podnikov. O prácu tak prišlo alebo v najbližšom čase príde vyše 1600 ľudí. Podľa dostupných informácií najväčšie prepúšťanie ohlásili: Slovakofarma v Hlohovci, Slovenský hodváb v Senici, OSP Danubius v Dunajskej Strede a železnice. Prepustených je však výrazne menej ako v predchádzajúcich regiónoch. Napríklad Slovakofarmu bude musieť opustiť 280 ľudí.
Jednoznačne najlepšie sú na tom Košice a Bratislava. V Bratislavskom kraji bude v prvom polroku hromadne prepúšťať iba jedenásť podnikov. Bez práce sa tak v hlavnom meste ocitne 950 ľudí. Najviac prepúšťa Slovenská televízia (335), Slovenské telekomunikácie a Kabát, s. r. o.
V Košickom kraji je štatistika ešte lepšia - hromadné prepúšťanie ohlásilo na tieto mesiace len sedem firiem. Malo by postihnúť 810 ľudí. Analytici sa zhodujú, že veľký podiel má tom prílev zahraničných investícií do regiónu. „Alebo sú na východe všetky fabriky skrachované a ľudí poprepúšťali už dávnejšie,“ dodávajú s úsmevom niektorí z nich.