BRATISLAVA – Podobne ako vklady v bankách budú čoskoro chránené aj investície prostredníctvom obchodníkov s cennými papiermi. Postará sa o to Garančný fond investícií, ktorý vznikne na základe nového zákona o cenných papieroch a investičných službách. Realitou sa stane najskôr v polovici tohto roku.
Úrad pre finančný trh síce už zvolal ustanovujúcu schôdzu rady fondu, no až na 13. júna. Fond môže začať fungovať až po tom, čo úrad udelí prvým obchodníkom s cennými papiermi nové povolenia. Príspevky doň môžu odvádzať iba obchodníci s novými licenciami.
Obchodníci musia podľa nových predpisov požiadať úrad o prelicencovanie, ale žiadny to zatiaľ neurobil. Úrad verí, že v júni bude stav taký, aby garančný fond mohol vzniknúť.
Rada fondu by mala práve na svojom prvom júnovom stretnutí rozhodnúť, ako budú obchodníci do fondu prispievať. Ich ročné príspevky budú predstavovať maximálne tri percentá z celkových príjmov za služby klientom. Úhrady by tak nemali byť pre obchodníkov výraznou nákladovou položkou.
Rada fondu bude môcť rozhodnúť aj o mimoriadnych príspevkoch. Mali by byť použité, ak sa niektorý obchodník dostane do problémov.
Nárok na náhradu z garančného fondu budú mať takmer všetky fyzické aj právnické osoby, ak sa majetok, ktorý zverili obchodníkovi, stane nedostupným. Takejto ochrany sa však klientom dostane iba u prelicencovaných obchodníkov. Náhrady na druhej strane nebudú môcť čerpať napríklad finančné či štátne inštitúcie.
Za chránený majetok nedostane klient náhradu v plnej výške, ale len 90 percent z nej. Výška náhrady je ohraničená dvadsaťnásobkom priemernej mesačnej mzdy. Tri roky po vstupe do Európskej únie sa maximálna hranica zvýši na 20-tisíc eur. Fondu vznikne voči obchodníkovi pohľadávka, ktorú si bude vymáhať.
Fond si bude môcť v prípade nedostatku vlastných zdrojov požičiavať od Národnej banky Slovenska alebo Fondu ochrany vkladov. Ak nejaký obchodník skrachuje, garančný fond bude vyplácať náhrady cez vybranú banku.
JANA BRONDOŠOVÁ