KOŠICE - Rozhodnutie ministerstva obrany integrovať Vojenskú akadémiu v Liptovskom Mikuláši a Vojenskú leteckú akadémiu M. R. Štefánika v Košiciach vyvolalo na východe republiky búrku nevôle. Obidve školy nebudú v nasledujúcom školskom roku prijímať študentov do prvých ročníkov.
Podľa názoru prednostu Krajského úradu v Košiciach Štefana Vranovského vznikom integrovanej Akadémie obrany so sídlom v Liptovskom Mikuláši definitívne zanikne vysoká vojenská letecká škola s takmer tridsaťročnou tradíciou.
„Úroveň tejto školy uznávajú všade na svete. Ministerstvo malo skôr presne určiť podmienky, za akých by škola mohla existovať naďalej. Rozhodnutie považujem za unáhlené a nekorektné,“ zdôraznil Vranovský.
O ďalšom osude vojenského školstva, a teda aj leteckej akadémie má rozhodnúť parlament. Predstavitelia desiatich miestnych organizácií politických strán pôsobiacich v Košiciach včera podpísali text spoločného vyhlásenia. Vyzývajú poslancov, aby „dôkladne a objektívne prehodnotili predkladané zámery“ a snažili sa nájsť riešenie, ktoré by umožnilo zachovať fungujúcu školu s medzinárodnou prestížou v Košiciach.
S rozhodnutím rezortu obrany nesúhlasia ani pedagógovia a študenti Vojenskej leteckej akadémie v Košiciach. Situáciou sa zaoberal akademický senát. Jeho členovia včera pripravovali otvorený list ministerstvu.
„Myslíme si, že rozhodovať by mali ekonomické argumenty. Zatiaľ čo päťročné štúdium na našej škole s 300 nalietanými hodinami stojí 6,75 milióna korún, kurz s 255 nalietanými hodinami v Kanade vyjde v prepočte približne na 60 miliónov korún. Len tento rok máme zo zahraničia požiadavku na výcvik pilotov v rozsahu 1600 letových hodín. Na základe požiadavky Federálneho leteckého úradu USA v marci u nás absolvujú kurz štyria americkí piloti a dvaja technici. Záujem o štúdium na našej škole je doma i v zahraničí enormný,“ uviedol včera pre SME hovorca Vojenskej leteckej akadémie M. R. Štefánika v Košiciach Jozef Szilágyi.