BRATISLAVA - Štátne teplárne v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine a Zvolene sa budú privatizovať. Vláda rozhodla, že formou verejnej súťaže predá 51 percent týchto spoločností. Zamietla tak návrh Fondu národného majetku, podľa ktorého by strategický investor získal 67 percent akcií a zvyšok by štát bezodplatne previedol na mestské samosprávy. Kabinet v polovici minulého mesiaca prerušil rokovanie o podobnom návrhu fondu v prípade košickej teplárne a rozhodol o tom, že aj vo východoslovenskej metropole sa bude zatiaľ predávať len 51 percent.
"Chceli by sme, aby budúci majitelia a predajná cena boli známe do konca tohto roka," povedal prezident Fondu národného majetku Jozef Kojda. Aký zisk očakávajú z predaja, nechcel spresniť, lebo by to mohlo ovplyvniť ponuky možných záujemcov.
Mestám alebo dôchodcom
Štátu po predaji teplární zostane 49-percentný podiel. "V najbližších týždňoch alebo mesiacoch sa rozhodne, či celý balík akcií teplární bude bezodplatne presunutý na mestá, alebo časť týchto akcií, zrejme 15 percent, bude ponúknutá na zvýšenie podielu strategického investora alebo na predaj na kapitálovom trhu," vysvetlil Mikloš.
Uvoľnenie spomínaných 15 percent podporuje minister práce Ľudovít Kaník. Tieto akcie by podľa jeho názoru zatraktívnili obchodovanie na kapitálovom trhu, čo by pomohlo budovaniu kapitalizačného piliera dôchodkového sporenia.
Za 49 percent akcií lobujú predstavitelia samosprávy. Myslia si, že mestá by mali mať čo najvyšší podiel pre kontrolu cien. Aby samospráva mohla účinne brániť zdražovaniu, potrebovala by väčšinový podiel.
Vo Zvolene už dávnejšie prejavili záujem o bezodplatný prevod celej teplárne na mesto. "Ak by sme nakoniec dostali len 34 percent, dalo by sa uvažovať o kúpe zvyšných 15 percent na trhu. Chceme prevádzku teplárne ekologizovať, a samospráva má lepší dosah na eurofondy," myslí si viceprimátor Zvolena Vladimír Šedo.
Bratislava je na tom inak ako ostatné mestá. Privatizovaná tepláreň nie je jediným dodávateľom tepla, a tak sa samospráva priveľkého zdražovania cien nebojí. "Ideálny by bol 51-percentný podiel mesta ako v prípade vodární, uspokojíme sa aj so 49 percentami. Budeme sa usilovať získať čo najviac," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.
Samosprávy chcú privatizovať
Trnavská radnica nepovažuje návrh, aby na mestá prešlo bezodplatne 49 percent majetku teplárenských spoločností, za šťastný. V Trnave sa preto rozhodli, že v procese privatizácie sa v kooperácii s viedenským partnerom budú uchádzať aj o zvyšných 51 percent Trnavskej teplárenskej. Schválili to mestskí poslanci. "Hlavným cieľom je, aby samospráva mohla koncepčne nakladať s teplom a do budúcna citlivo zvažovať prípadné zvyšovanie cien," vysvetlil hovorca mestského úradu Pavol Tomašovič.
Niečo podobné si vedia predstaviť aj na východe. "Je to strategický podnik pre mesto, a nie pre štát. Košice sú aj vlastníkom rozvodovej sústavy, preto si myslíme, že by sme mali dostať minimálne 49 percent," myslí si košická hovorkyňa Zuzana Bobríková. Je možné, že sa tiež zapoja do privatizácie.
O štátne teplárne sa už dávnejšie zaujímal nemecký energetický koncern Verbundnetz Gas AG, Slovenský plynárenský priemysel aj finančná skupina Penta. (mk, tasr)