BRATISLAVA - Slovensku vyrastie pri preprave ruského plynu nová konkurencia. Od roku 2010 bude môcť Nemecko odoberať plyn aj cez plynovod, ktorý bude viesť pod Baltským morom. Dohodli sa na tom spoločnosti Gazprom, E.ON a BASF. Výstavbu minulý týždeň definitívne podpisom potvrdili kancelár Schröder a prezident Putin.
Väčšinu plynu do Európy dnes Rusi vyvážajú plynovodom vedúcim cez Ukrajinu, Slovensko a Česko. Pološtátny Slovenský plynárenský priemysel dosahuje miliardové zisky najmä vďaka tranzitu. Daňami z príjmu a dividendami plynári prispievajú do štátneho rozpočtu, vlani si vďaka nim štát prilepšil o 15 miliárd.
SPP prepravuje ruský plyn najmä pre nemecké koncerny Verbundnetz Gas, Wintershall a E.ON Ruhrgas. Materské spoločnosti firiem Wintershall a E.ON Ruhrgas - BASF a E.ON - majú v projekte nového plynovodu takmer polovičný podiel. Väčšinových 51 percent bude v rukách ruského štátneho kolosu Gazprom.
SPP je napriek správam o stavbe nového plynovodu pokojný. "Predpokladáme, že v nasledujúcich rokoch bude spotreba energií vrátane plynu v Európe rásť. Nový plynovod len doplní prepravné kapacity smerom na Západ a veríme, že nami zabezpečovaný tranzit výraznejšie nepoklesne," vyhlásila hovorkyňa SPP Dana Kršáková.
Slovensko dominantné postavenie pri preprave plynu asi nestratí. Nový plynovod pod Baltským morom bude totiž schopný prepraviť ročne 27,5 miliardy kubíkov. V nasledujúcom desaťročí sa síce počíta s postavením aj druhej línie, no ani s kapacitou 55 miliárd kubíkov sa nevyrovná plynovodu vedúcemu cez Slovensko s kapacitou až 94 miliárd kubíkov ročne. Slovenská časť plynovodu bola vlani vyťažená na 88 percent, keď SPP prepravil 82,7 miliardy kubíkov plynu.
TOMÁŠ VELECKÝ