Prvé regionálne voľby boli poznačené nízkou účasťou predovšetkým mladých voličov. FOTO - ARCHÍV TASR
O krajskej samospráve
Krajská samospráva - vyššie územné celky alebo samosprávne kraje - pôsobí od januára 2002. Hoci vláda navrhla 12 samosprávnych krajov, parlament schválil 8. Ich hranice sa zhodujú s krajmi, ktoré platia od roku 1996 pre potreby štátnej správy.
Samosprávny kraj je vlastne to isté čo obec (mesto), ale o stupeň vyššie. Má predsedu (takzvaného župana), zastupiteľstvo (poslancov), úrad a podobne, nejakú právomoc a od tohto roka aj vlastné príjmy - výnos cestnej dane.
Zastupiteľstvo napríklad určuje výšku poplatku za prednostné vyšetrenie u lekára, cestovného v prímestskej autobusovej doprave, rozhoduje o prenájme nejakej nemocnice a všeličom inom.
Na budúci rok tieto takzvané župy čakajú zmeny. Napríklad odmeny poslancov by mali byť na návrh vlády limitované (asi 11 500 korún mesačne).
Okrem toho župy majú byť povinné zverejniť aj to, na koho previedli nehnuteľný majetok, a to vrátane bytov a nebytových priestorov, teda v prvom rade meno a priezvisko alebo obchodné meno niekoho, komu nejakú nehnuteľnosť predali.
Návrhy parlament ešte neschválil.
O krajských voľbách
Po prvý raz v novodobej histórii Slovenska krajskú samosprávu občania zvolili v roku 2001. Na voľbách sa zúčastnilo vyše milióna voličov (asi 26 percent vtedy oprávnených voličov).
Z volieb vzišlo 8 predsedov samosprávneho kraja a 401 poslancov. Je isté, že po najbližších voľbách poslancov bude viac, lebo niektoré zastupiteľstvá rozhodli o zvýšení ich počtu. Bratislavské sa rozrastie o štyroch poslancov, žilinské o piatich, prešovské o dvoch.
Aj volebné obvody zastupiteľstvá môžu určiť. Zatiaľ to síce ani jedno neurobilo, no nie je vylúčené, že k tomu dôjde. Nitrianske krajské zastupiteľstvo, v ktorom majú väčšinu poslanci SMK, totiž ešte o volebných obvodoch nerozhodlo. Zaoberať sa tým má 16. septembra. (joč)
Prieskum pre denník SME urobila agentúra MVK v dňoch 17. až 31. augusta 2005 na vzorke 1102 respondentov. Vzorka bola reprezentatívna pre dospelú populáciu Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, regionálneho zastúpenia a veľkosti sídla.