Zdravotníci na námestí tvrdili, že vo svojich protestoch sú ochotní pokračovať. "Som tu preto, lebo pevne verím, že dosiahneme, čo chceme, či už na tomto proteste, alebo na ďalších. Jednoznačne nálada medzi zdravotníkmi je vytrvať," povedala zdravotná sestra z okresu Prievidza. Na pódiu sa s prejavmi vystriedali zástupcovia lekárov, zubných lekárov, sestier, odborárov, lekárnikov, pacientov a dôchodcov. Každý zhodnotil, s čím sú nespokojní a čo požadujú. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
BRATISLAVA - Protest zdravotníkov, na ktorom sa v sobotu v Bratislave zišlo okolo tritisíc ľudí, nemusí byť posledný. Zdravotnícke odbory vyjednávajú s asociáciou nemocníc o kolektívnej dohode a šéf odborov Andrej Kučínsky nevylučuje ani štrajk. Prezident lekárskej komory Milan Dragula verí, že na ďalšie akcie príde viac ľudí aj napriek strachu, ktorý podľa neho lekári majú.
Požiadavky lekárov a sestier predložia komory tento týždeň premiérovi, prezidentovi a predsedovi parlamentu, nie však ministrovi zdravotníctva. Dragula povedal, že ministra Rudolfa Zajaca už nepokladajú za kompetentného. Hovorca ministerstva Karol Farkašovský na to reagoval, že "v osobe ministra zdravotníctva sa spája lekár špecialista, manažér s dlhoročnými skúsenosťami a človek, ktorý našiel odvahu na zásadné zmeny v rezorte". Problémy v zdravotníctve trvajú desaťročia a podľa Farkašovského "ešte chvíľu potrvá, kým sa zbaví dedičstva minulosti".
Základnou požiadavkou zdravotníkov je dofinancovanie zdravotníctva. Ich platy sa totiž pohybujú pod úrovňou priemernej mzdy - zarábajú menej ako 16-tisíc korún. "Na výplatu dostanem osem a pol tisíca, z toho dvetisíc mesačne precestujem a ešte na vlastné náklady chodím do školy," povedala sestra z Prievidze. Vyjednať viac nebolo možné, lebo zamestnávateľ na zvýšenie platov nemá peniaze. "Z čoho nám má pridať?" spýtala sa.
Dragula povedal, že dofinancovanie sa môže vyriešiť tým, že štát zaplatí viac za svojich poistencov. Dnes za jedného poistenca platí 576 korún mesačne, kým skutočné náklady podľa prezidenta predstavujú vyše 1400 korún. Lekári ešte žiadajú, aby im poisťovne preplácali za výkony viac a aby tieto platby boli valorizované.
Iným riešením financovania je podľa komory zmena celého poistného systému, odpojenie zdravotného poistenia od štátneho rozpočtu, zavedenie individuálneho pripoistenia a spoplatnenie niektorých chorôb. Tento návrh je zásadným zásahom do filozofie Zajacovej reformy. Spoplatenie chorôb by prinieslo vyššie výdavky pacientom. Organizácie zastupujúce pacientov a dôchodcov však v sobotu protestovali proti zvyšujúcim sa nákladom v zdravotníctve. Dragula povedal, že návrhy budú výsledkom konsenzu všetkých strán.
"Dohodli sme sa, že všetci budeme spolupracovať na tom, aké má byť slovenské zdravotníctvo. Reforma musí vzniknúť konsenzom, ak ju pretláča len jeden cez svoju moc, dopadne to takto," dodal Dragula.
Farkašovský bránil reformu ministra Zajaca a prirovnal ju k rekonštrukcii domu, ktorá niečo stojí a nejaký čas trvá. "Peniaze, ktoré do nej môžeme vložiť limituje výkonnosť nášho hospodárstva. Prvé ovocie sa už ukazuje v prevencii infarktov a cievnych ochorení, v poklese ich počtu a úspešnosti ich liečby." Súdny človek podľa Farkašovského vie, že také vážne systémové zmeny ako reforma zdravotníctva prinášajú výsledky postupne.
(dro)