Katarína Gončáková - Golev zľava), Eva Černá, Iveta Henzélyová a Beáta Brestenská obklopili Pavla Ruska, keď prichádzal na kongres. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
ŽILINA - Predseda ANO Pavol Rusko sa v nedeľu na mimoriadnom kongrese strany vyrovnal s odporcami združenými v tzv. Lintnerovej platforme. V nervóznej atmosfére po piatich hodinách kongres najprv zmenil stanovy a potom vylúčil zo strany piatich podpredsedov a štyroch poslancov a zakázal im používať názov a značku ANO.
Atmosféra bola napätá. Podpredseda ANO Ľubomír Roman v istom okamihu rozčúlený vybehol zo sály. "Rusko ma obvinil, že som rokoval so šéfom KDH Pavlom Hrušovským. Vraj mi povedal, že zavrú Ruska, ale to nie je pravda," hneval sa Roman krátko pred svojím vylúčením.
Hneď po odchode Lintnerovej skupiny Rusko vyhlásil, že už neexistuje žiadna platforma, ale je len jednotná ANO a dal hlasovať o svojej dôvere. Zvyšných 333 členov strany mu vyjadrilo dôveru.
Lintner povedal, že rokovanie kongresu mu pripomínalo Mečiarovu novembrovú noc v roku 1994, ale aj časy tvrdého komunizmu.
"Stojíme pred budovou na Námestí obetí komunizmu a je to príznačné. Niektoré momenty boli úplne totalitné."
Lintner na otázku SME, či založia novú stranu, povedal, že otázka je veľmi predčasná. Naďalej mieni diskutovať s členmi ANO o budúcej liberálnej platforme na Slovensku.
Rusko v nedeľu písomne vypovedal koaličnú zmluvu. S tromi poslankyňami Černou, Henzélyovou a Brestenskou vystupuje z poslaneckého klubu ANO a stiahol sa do opozície.
Rusko povedal, že nemá problém so zastavením privatizácie a predčasnými voľbami, ako ich navrhuje opozícia.
"Nemáme žiadny dôvod ratovať ministrov vo funkciách. Koalíciu v kluboch reprezentuje 55 poslancov a nezdá sa mi náležité, aby sa s takouto podporou rozbehla privatizácia bez ladu a skladu. Nemyslíme si však, že privatizácia je trestný čin," povedal Rusko na kongrese strany.
Koho vylúčili z ANO
Vylúčenými sú podpredsedovia strany Ľubomír Lintner, Jirko Malchárek, František Tóth, Ľubo Roman a Alexander Koval. Ďalšími sú aj poslanci Peter Bíroš, Stanislav Kropilák, Imrich Hamarčák a Rudolf Chmel. Všetci podporujú vládnu koalíciu a získali tri miesta ministrov vo vláde.