Gaza je prázdna. Z pásma odchádzajú aj poslední izraelskí vojaci. FOTO - SITA/AP |
Večer stiahli zo stožiara v osade Neve Dekalim poslednú izraelskú vlajku. Odsun by sa mal skončiť dnes ráno.
Ide o záverečnú fázu plánu premiéra Ariela Šarona na vyprázdnenie obsadených palestínskych území. Predchádzal jej augustový odchod 9-tisíc židovských osadníkov.
Vláda tiež súhlasila so stiahnutím vojakov z hraničného pásma medzi Gazou a Egyptom, ktoré slúži ako ochrana pred pašovaním drog a zbraní na palestínske územia. Tieto úlohy by mali začať plniť egyptskí pohraničníci. Priamu kontrolu na hraničných priechodoch si Izrael zatiaľ ponechal.
Toto rozhodnutie rozladilo palestínsku samosprávu. Na protest proti tomu bojkotovali včera jej predstavitelia ceremóniu odovzdania Gazy v Ereze. Izraelčania tam chceli Palestínčanom odovzdať plány elektrických sietí, vodného a odpadového potrubia. Židovský štát preto ceremóniu radšej zrušil.
Ako posledný izraelský vojak by mal dnes ráno Gazu opustiť brigádny generál Aviv Kočavi. Hneď potom by mali opustené osady obsadiť Palestínčania. Na zajtra sú naplánované palestínske oslavy.
Šaronov kabinet včera rozhodol, že dve desiatky synagóg ostanú v Gaze stáť. Pôvodne ich mali vojaci zbúrať alebo vyhodiť do vzduchu. Pre ostrý odpor židovských veriacich však vláda svoje rozhodnutie zmenila. Zo šestnástich ministrov toto rozhodnutie nepodporili len dvaja.
Kabinet sa rozhodol riadiť odporúčaním rabínov. Podľa nich je znesvätenie svätýň menším hriechom, akoby ich strhli Židia. Denník Jerusalem Post upozornil, že zbúranie synagóg by spomalilo odsun minimálne do utorka.
Na novú situáciu sa pripravujú aj palestínske úrady. Obávajú sa, že v Gaze nastane chaos. Opustené osady má strážiť až 15-tisíc príslušníkov palestínskych ozbrojených síl. Radikálne hnutie Hamas má oficiálne vstup do Gazy zakázaný, jeho predstavitelia deklarujú, že ho zatiaľ budú rešpektovať.
(čtk)