Pred blížiacimi sa marcovými parlamentnými voľbami sa začala volebná kampaň. Hlavní aktéri oranžovej revolúcie sa nedokázali dohodnúť na spoločnej ceste do volieb.
Juščenkov blok Naša Ukrajina sa začal cítiť ohrozený rastúcou popularitou Tymošenkovej. Stranícke štruktúry na čele s Petrom Porošenkom chceli ísť do volieb spoločne s Tymošenkovou, chceli však mať hlavné slovo pri zostavovaní jednotnej kandidátky. Tymošenková s tým nesúhlasila.
Spor s Porošenkom
O magnátovi Petrovi Porošenkovi, ktorý financoval Juščenkovu predvolebnú kampaň, sa počas oranžovej revolúcie hovorilo ako o vážnom kandidátovi na premiéra. Vzhľadom na predvolebné dohody a rolu počas revolúcie však na jeho miesto zasadla Tymošenková, čo Porošenko niesol veľmi ťažko.
Ustavičné spory medzi nimi začali paralyzovať normálne fungovanie vlády. Porošenko prostredníctvom šéfovania v Bezpečnostnej a obrannej rade štátu začal neštandardne zasahovať aj do vecí, ktoré nesúvisia s národnou bezpečnosťou. Ovplyvňoval proces reprivatizáce, rokoval s ruským prezidentom.
Výsledkom bol vznik paralelnej vlády. Prostredníctvom nej mal Porošenko presadzovať vlastné obchodné záujmy.
Reprivatizácia
Jedným z prvých krokov premiérky Tymošenkovej bolo rozbehnutie opätovnej privatizácie štátnych podnikov, ktoré sa počas vlády Leonida Kučmu dostali do rúk oligarchov netransparentným a nezákonným spôsobom.
Pri zostavovaní zoznamu pochybných privatizácií narazila premiérka na záujmy viacerých podnikateľských skupín vrátane Porošenkovho klanu.
Najzreteľnejšie sa to prejavilo pri Nikopolskej továrni, ktorú v minulosti kúpil Kučmov zať Viktor Pinčuk. Ten ju plánoval podľa denníka Kommersant predať ruským oligarchom Alexandrovi Abramovi a Viktorovi Vekselbergovi.
Kým Porošenko sa postavil na stranu ruských biznismanov, Tymošenková stála v pozadí spoločnosti Privat, ktorú ovláda jeden z najbohatších Ukrajincov Ihor Kolomojskij. Súd dal nakoniec za pravdu Tymošenkovej a predaj Nikopolu označil za nezákonný.
Spor stále nie je uzavretý. Rozhodne Najvyšší súd.
Ruský benzín a ekonomika
Tymošenková je známa svojím odporom proti Moskve. Prejavilo sa to aj v ekonomických otázkach, keď sa pokúsila znížiť vplyv ruských spoločností na ukrajinskú ekonomiku. Ruských dodávateľov benzínu obvinila, že vysokými cenami zarábajú na úkor Ukrajincov a zaviedla cenovú reguláciu. Dodávatelia odpovedali znížením dodávok a spôsobili nedostatok pohonných látok na trhu.
Podľa niektorých hlasov hospodárske čísla nie sú také pozitívne, ako sa od schopnej manažérky Tymošenkovej očakávalo.