FOTO |
icky najnižšiu úroveň.
Priemerne za prvých osem mesiacov vzrástli ceny o dva a pol percenta. Jadrová inflácia, teda zdraženie očistené od administratívnych zásahov a regulovaných cien, klesla medzimesačne o 0,1 percenta. Oproti predchádzajúcemu roku sa však jej hodnota zvýšila z pol percenta na 0,7 percenta.
Infláciu ťahali dole predovšetkým ceny potravín, ktoré sa v auguste znížili o 1,5 percenta, čo je najviac v tomto roku. Medzi potravinami najviac zlacnela zelenina o 10,2 percenta a ovocie o 8,1 percenta. Nealkoholické nápoje boli drahšie o 1,2 percenta. "Klesajúce ceny potravín tak potlačili efekt rastúcich cien pohonných látok, ktoré boli v auguste v porovnaní s júlom vyššie o 3,5 percenta," hovorí analytik ČSOB Marek Gábriš.
Ceny pohonných látok stúpajú nepretržite posledných sedem mesiacov. Rástli aj ceny v zdravotníctve o 0,3 percenta a za rekreáciu a kultúru o 0,3 percenta. Väčšina cien však zostala nezmenená.
Oproti minuloročnému augustu najviac zdraželo vzdelávanie, keď tu ceny stúpli o tretinu. O viac ako sedem percent boli vyššie ceny v zdravotníctve a o vyše šesť percent vzrástli náklady na bývanie. Doprava bola drahšia o 1,8 percenta. Naopak, ceny potravín medziročne klesli o dva a pol percenta a nábytok, vybavenie domácností a bežná údržba domu o 3,2 percenta.
Medziročná inflácia na úrovni dvoch percent je nižšia ako očakávali analytici. Podľa prieskumu Národnej banky Slovenska analytici priemerne očakávali augustovú infláciu na úrovni 2,2 percenta a podľa agentúry Reuers 2,1 percenta.
Analytici predpokladajú, že od septembra sa bude inflácia postupne zvyšovať. Rýchlym tempom rastú ceny pohonných látok a od októbra vzrastú aj ceny plynu a tepla. "Očakávam, že s rastom cien energií pôjde inflácia v ďalších mesiacoch nahor a koncom roka bude atakovať hranicu štyroch percent," vraví analytik ING DSS Pavol Ondriska.
PETER CSERNÁK