Úplatky za udržanie zamestnania, alebo za prijatie do zamestnania, sa na Slovensku berú, hovoria všetci oslovení odborníci na problém korupcie alebo pracovné právo.
Pavel Nechala z Transparency International hovorí, že úplatok za pracovné miesto je bežná vec. "Problém je, že keď človek dá úplatok a dostane funkciu, nemá dôvod oznámiť to polícii. Preto policajti neobjavujú úplatkárske prípady tohto typu, hoci určite sú." Podľa neho môžu žiadať šéfovia úplatky napríklad od starších ľudí, ktorí by mali problém nájsť si nové zamestnanie.
Nevylučuje, že korupcia pri prijatí do zamestnania je ešte rozšírenejšia v súkromnom sektore. Stretáva sa s podnikateľmi, ktorí hovoria, že najmä ľudia poverení nákupmi objednajú od nejakej firmy veľa tovaru, ktorý nevyberú na základe ceny a kvality, ale na základe toho, že im dodávateľ ponúkne zamestnanie.
V štátnych úradoch je podľa Nechalu vďaka zákonu o štátnej službe trochu menší priestor na korupciu ako v minulosti. Obáva sa, že korupcia tohto typu môže byť aj vo vrcholovej politike. Napríklad úradníci na ministerstvách sa môžu dohodnúť s podnikateľom, že ich neskôr zamestná, ak na ministerstve rozhodnú v jeho záujme.
Advokát Peter Koscelanský, ktorý sa zaoberá aj pracovným právom, síce nepracoval na žiadnom podobnom prípade, ale tuší, že úplatkárstvo bežne funguje. Podobný názor má aj bývalý minister sociálnych vecí a nezávislý poslanec Vojtech Tkáč.
Odborári tvrdia to isté. "Máme neoficiálne informácie, že niekde musia zamestnanci časť svojej mzdy, alebo prvú výplatu odovzdať za to, že ich prijali do zamestnania. Lenže dokázať to nevieme, ľudia to nikdy nepovedia, sú radi, že nejakú prácu majú," hovorí šéf odborového zväzu Kovo Emil Machyna. Podľa neho úplatky berú priami nadriadení, čo sú v niektorých prípadoch aj majstri v dielni. (rf)
Prieskum o korupcii na úradoch práce
Agentúra Focus vlani robila pre Transparency International prieskum verejnej mienky, ktorý ukázal, že veľa ľudí je presvedčených o korupcii na sociálnych úradoch.
Výsledky prieskumu o korupcii na úradoch práce:
existuje a je veľmi rozšírená | 17 % |
existuje a je málo rozšírená | 19 % |
existuje, ale nevedeli posúdiť mieru rozšírenia | 24 % |
neexistuje | 9 % |
nevedelo posúdiť, či existuje | 31 % |
Vyšší podiel respondentov, ktorí si myslia, že úplatkárstvo je na sociálnych úradoch veľmi rozšírené, bol medzi ľuďmi so základným vzdelaním (21 percent), nezamestnanými (27 percent), obyvateľmi malých obcí (20 percent) a obyvateľmi Košického kraja (28 percent).