Premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda chce vládnuť ešte rok, aby sa reformy ukázali v lepšom svetle. FOTO - ARCHÍV TASR
Ekonóm Pavol Kárász si myslí, že výsledky reforiem sa prejavia neskôr, aj keď napríklad štrukturálne reformy a reforma verejných financií prinášajú výsledky už teraz, napríklad v raste reálnych miezd o 5 percent.
Podľa Kárásza je však nesmierne dôležitá aj politická stabilita a imidž štátu, lebo politické turbulencie stoja čas a peniaze budúcich zahraničných investorov. To zasa prináša stratu pracovných miest.
Vládni politici sú presvedčení o pozitívnom vplyve vládnych zmien na život ľudí. Už na budúci týždeň však opozícia otestuje v parlamente koalíciu, či je schopná ďalej vládnuť.
Premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že vládne strany sú pripravené týmto snahám čeliť. Cez leto navštevoval viaceré regióny s cieľom doladiť reformy tak, "aby ľudia viac cítili ich pravý zmysel".
Šéf finančného výboru parlamentu Pál Farkas z SMK hovorí, že "je len otázkou času, kedy sa kto bude mať lepšie".
Podpredseda KDH Július Brocka povedal, že z reforiem môže vyťažiť aj budúca vláda.
Opozícia je presvedčená, že reformy ťažko dopadajú na občanov. "Ukazovatele ekonomického vývoja nehovoria o zlepšení reálneho života ľudí. Keby to tak nebolo, nebola by taká nervózna atmosféra medzi ľuďmi," mieni podpredseda HZDS Viliam Veteška. (sp)
Ako rástla reálna mzda počas druhej Dzurindovej vlády
Rok 2002 105,8 percenta
2003 98
2004 102,5
2005 105,8*
*prognóza ŠÚ SR