Opísané príznaky sú ecídiovým štádiom hrdze hruškovej (Gymnosporangium sabinae). Jej zimnými hostiteľmi sú rôzne druhy borievok, na ktorých sa vytvárajú zimné výtrusy huby, infikujúce na jar listy hrušiek. Na líci listov hrušiek vznikajú karmínovočervené škrny (spermogóniové štádium huby).
V mieste týchto škvŕn sa pletivá na rube listov v letných mesiacoch zduria a na jeseň sa z nich uvoľňujú ecídiospóry, ktoré môžu nakaziť borievky. Choré borievky sú trvalým zdrojom infekcie pre okolité hrušky.
Šírenie ochorenia podporuje daždivé počasie. Proti hrdzi hruškovej bojujeme predovšetkým nepriamo - vyhľadávaním chorých borievok, odrezaním a spálením napadnutých konárov. Priama chemická ochrana hrušiek sa proti hrdzi hruškovej nevykonáva. Ak hrušky niekoľkokrát ošetríme v jarných mesiacoch (pred kvitnutím, po odkvitnutí a o dva týždne neskôr) proti chrastavitosti prípravkami Baycor, Dithane, Novozir, alebo Polyram, zasiahneme zároveň aj proti hrdzi hruškovej.
Treba ešte ošetrovať vinič proti hnilobe? Ak áno, ktoré prípravky sú najúčinnejšie?
D. S., Pezinok
Vzhľadom na výdatné zrážky v druhej polovici augusta treba ešte pokračovať v ošetrovaní neskorých odrôd viniča proti plesni sivej, pretože počas dažďov popraskala pokožka nielen múčnatkou postihnutých, ale aj zdravých bobúľ. Pri výbere prípravkov by sme mali zohľadniť najmä dĺžku ich čakacej lehoty. Trojtýždňovú čakaciu lehotu majú napríklad Mythos 30 SC alebo Sumilex 50 WP, dvojtýždňovú Ronilan WG, Rovral Flo alebo Teldor 500 SC.
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK