titanov.
Na konci oranžovej revolúcie si Julia Tymošenková funkciu premiérky doslova vynútila. Juščenko skôr počítal, že do tejto funkcie dosadí vo svete menej známeho, ale lojálneho Petra Porošenka, vtedajšieho opozičného poslanca a bohatého podnikateľa, ktorý financoval Juščenkovu kampaň.
Svoju požiadavku však postavila prvá dáma protikučmovskej opozície od začiatku kategoricky: Buď ju Juščenko vymenuje a jej strana vládu podporí, alebo žiadne spojenectvo nebude. Teraz sa zdá, že populárna Tymošenková pôjde do opozície a možno proti Juščenkovi. Popularita jej strany dosahuje 20 percent a v parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať na budúci rok v marci, môže zamotať Juščenkovi hlavu.
Fámy, že Tymošenková odstúpi, sa objavili na verejnosti už na jar. Do médií sa dostali informácie o údajnej hádke medzi ňou a Juščenkom. Príčinou mohla byť kríza v zásobovaní benzínom v krajine, keď ruskí exportéri obmedzili dodávky. Pre rozpory s prezidentom vraj zrušila aj oficiálnu návštevu Moskvy.
"Nezhody medzi nimi dosiahli kritický bod," písala vtedy ruská tlač. Juščenko na to však reagoval, že Julia Vladimirovna bude ešte pracovať ako premiérka dlho.
Príčinou, prečo sa dostala do nemilosti, mohol byť aj súboj medzi dvomi znepriatelenými klanmi. Tymošenková presadila rozsiahlu reprivatizáciu, keď veľké podniky štát zobral Kučmovým podnikateľom a znovu ich privatizuje. Porošenko vo viacerých prípadoch podnikateľov bránil.
Aj Tymošenková patrí medzi ukrajinských boháčov. Nedávno ju americký magazín Forbes označil za tretiu najvplyvnejšiu ženu sveta. V minulosti získala obrovský majetok obchodovaním s ruským plynom.
Z podnikateľských čias nad ňou visí tieň v podobe zatykača, ktorý na ňu na území Ruskej federácie stále platí. Sama tvrdí, že ide o vykonštruovaný útok proti nej.
Autor: LUBOMÍR GOMBOS pre SME