Palestínski policajti zaisťujú stopy na mieste, kde zastrelili Arafata. FOTO- REUTERS |
Boj o vplyv v pásme Gazy pokračuje: včera zabili bývalého šéfa bezpečnosti Músu Arafata. Vraj bol skorumpovanýGaza je aj po odchode židovských osadníkov stále v kríze. Poriadok tam však nerobí palestínska samospráva, ale teroristi. Izrael to prinútilo, aby urýchlil aj odchod svojich vojakov z pásma.
Členovia Výborov ľudového odporu včera v Gaze zastrelili bývalého šéfa bezpečnosti a bratranca Jásira Arafata Músu Arafata. Vytiahli ho z domu a na ulici zabili výstrelom do hlavy. Tak teroristi popravujú kolaborantov. Výbory ľudového odporu tvrdia, že skorumpovaného Arafata zabili preto, že palestínska samospráva proti nemu nezakročila. "Bola to Alahova vôľa," povedal jeden z predstaviteľov hnutia.
To tiež unieslo Arafatovho syna Manhala. Manhal podobne ako jeho otec pracoval pre bezpečnosť. Teraz ho vraj vypočúvajú z otcových zločinov a potom dostane "primeraný trest". Výbory ľudového odporu stoja za mnohými útokmi v Izraeli a ich členmi sú bývalí členovia strany Fatah nespokojní s vedením.
Oficiálne miesta tvrdia, že útok na Arafata, ktorý pracoval ako poradca šéfa samosprávy Mahmúda Abbása, je útokom na celú vládu. Samospráva je v šoku: Arafat je najvyššie postaveným predstaviteľom moci, ktorý dostal zásah v boji teroristov a samosprávy o vplyv nad pásmom. Abbás už nariadil bezpečnostným zložkám, aby vraždu a únos vyšetrili.
Músa Arafat bol predstaviteľom starej gardy a hoci ho Abbás degradoval, nikdy ho nevyhodil. Neštítil sa vrážd ani korupcie. To, že aj po bratrancovej smrti stále zostal pri válove, je pre teroristov signál, že samospráva je rovnako skorumpovaná ako za čias Jásira Arafata. Jeho vražda im môže priniesť popularitu. Palestínčania v Gaze totiž samosprávu nenávidia rovnako ako Izrael. Teraz, keď tam nie sú židovskí osadníci, možno očakávať, že podobných vrážd pribudne.
Izrael tvrdí, že Abbás dostal šancu ukázať, či vie zatočiť s teroristami. Má pritom teraz veľmi jednoduchú prácu: páchatelia sa sami priznali, stačí ich len zatknúť. Abbásovi sa však ešte nikdy nepodarilo potrestať páchateľov z prostredia teroristov. Teroristov z výborov odporu, ktorí minulý rok zaútočili na americký diplomatický konvoj v Gaze a zabili troch ľudí, prepustil pre nedostatok dôkazov, hoci výsledky vyšetrovania priamo ukazovali na ich zodpovednosť.
Abbás môže využiť situáciu aj na to, aby začal s odzbrojovaním teroristov, tak ako to požaduje Izrael aj Washington. Je to kľúčová požiadavka na začiatok mierových rokovaní aj bezpečnosť samotného Abbása a jeho vlády.
Zatiaľ to vyzerá tak, že Abbás nevie zvládnuť ani bežnú kriminalitu a mládežnícke gangy, ktoré sa s násilím prebíjajú do opustených židovských osád a vešajú tam vlajky Hamasu. Poriadok s nimi opäť museli robiť izraelskí vojaci. Židovský štát to však odmieta ďalej robiť. Včera vláda rozhodla, že pre chaos urýchli odchod vojakov z Gazy.