Prezident Ivan Gašparovič (vpravo) dal prednosť veľkovojvodovi Luxemburska Henrichovi pred premiérom Mikulášom Dzurindom. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič včera náhle zrušil stretnutie s premiérom Mikulášom Dzurindom, na ktorom sa deň predtým neskoro večer dohodli.
"Stretnutie zrušil prezident v poslednej chvíli, pretože má iné naliehavé pracovné povinnosti, ktoré súvisia s návštevou luxemburského veľkovojvodu," povedal hovorca prezidenta Marek Trubač. Podľa neho si musia obaja ústavní činitelia "zladiť svoje programy". Program obidvoch politikov je pritom známy týždeň dopredu.
Trubač i premiérov hovorca Martin Maruška tvrdia, že za zrušením schôdzky nie sú politické dôvody. Podľa Marušku mal premiér s Gašparovičom "naplánované neformálne stretnutie". Očakávalo sa, že premiér prinesie prezidentovi návrh na vymenovanie Jirka Malchárka za nového ministra hospodárstva.
Premiér ešte v utorok povedal, že vymenovanie Malchárka a aj podpis dohody koalície s Lintnerovou skupinou poslancov by chcel zvládnuť v priebehu najbližších dní. Už v pondelok na budúci týždeň začne rokovať parlament, o deň nato odlieta prezident do USA. Najbližšie dva dni má vraj prezident naliehavé povinnosti.
Zrušenie včerajšej schôdzky vyvoláva otázku, či medzi premiérom a prezidentom nevzniklo náhle napätie v dôsledku diania v koalícii. Prezident má vymenovať nového ministra, vláda je však v zložitej situácii po rozkole v ANO. Podľa našich zistení nemali médiá o neformálnom stretnutí vôbec vedieť.
Trubač o situácii v koalícii povedal, že Gašparovič "chce od premiéra záruky, že parlament bude svojím hlasovaním kryť túto vládu". Podľa Trubača prezidentovi záleží na tom, ako bude pokračovať vláda a či vie dovládnuť v súčasnom zložení.
Podpredseda KDH Július Brocka sa domnieva, že už v pondelok na zasadnutí parlamentu sa táto otázka vyjasní.
Podpredseda opozičného Smeru Dušan Čaplovič povedal, že premiér by mal poskytnúť prezidentovi "písomnú záruku", že má väčšinu v parlamente. O Malchárkovi ako prípadnom ministrovi si myslí, že "sú to nominácie ľudí, ktorí celý život dokázali držať len nohu na plyne".
Prezident musí podľa ústavy vymenovať člena vlády na návrh premiéra, nie je však viazaný žiadnym termínom, dokedy tak musí urobiť. (sp)
O čom rozhodla vláda
Zostrelenie lietadla
Minister obrany bude mať právomoc rozhodnúť v krajnom prípade o zostrelení lietadla narušujúceho slovenský vzdušný priestor. O návrhu musí ešte rozhodnúť parlament.
Vyslanie vojakov
Rezort obrany plánuje vyslať 171 vojakov do vojenských štruktúr a na slovenské zastúpenia v rámci NATO a Európskej únie. Súhlas musí ešte vysloviť parlament.
Odmeny poslancov
Poslancom zastupiteľstiev samosprávnych krajov by sa od budúceho roka mala ohraničiť výška odmien. Poslancom, ktorí nie sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie, bude možné poskytnúť odmenu ročne najviac vo výške 20-násobku minimálnej mesačnej mzdy, čo je v súčasnosti asi 130-tisíc korún.
Irackí policajti
Na Slovensku sa budú školiť irackí vojenskí policajti. Najskôr začiatkom októbra by malo prísť na Slovensko 16 príslušníkov irackých bezpečnostných síl a dvaja tlmočníci. Na našom území by mali trénovať deväť týždňov. Návrh musí ešte schváliť parlament. (tasr, sita)