ntu. Hovorí, že svojou prítomnosťou nechcel vyslať žiadny politický signál.
Európska diplomacia pokladá režim prezidenta Lukašenka za nedemokratický.
Fico povedal, že na recepcii bolo asi 300 ľudí vrátane ľudí z ministerstva zahraničia, prezidentskej kancelárie, viacerých veľvyslancov Európskej únie a podnikateľov. Minister zahraničia Eduard Kukan hovorí, že jeho ministerstvo kritizuje dodržiavanie ľudských práv v Bielorusku a celkový stav demokracie v krajine a že s Bieloruskom majú kontakty iba na úrovni, "ktorá je limitovaná stanoviskami Európskej únie".
Účasť predsedu Smeru a predstaviteľov KSS na recepcii nekomentoval s tým, že je to ich slobodná voľba, "no čosi tým aj demonštrujú".
V júlovom čísle straníckych novín Smeru Slovenský rozhľad vyšiel rozhovor s bieloruským veľvyslancom na Slovensku Valerijom Voroneckým. Prvá otázka redaktora Dušana Petráka znela: "Keďže súčasná slovenská propaganda je veľmi skúpa na akékoľvek informácie o Bielorusku, okrem sústavnej kritiky bieloruského režimu a tamojších politických pomerov, chceme vás najskôr požiadať o bližšiu charakteristiku súčasného Bieloruska, čiže chceme vidieť to, čo sa dnes skrýva za tou našou propagandou, vytvorenou umelou ideologickou oponou."
Europoslankyňu a podpredsedníčku Smeru Moniku Beňovú otázka pohoršila. "Hlboko s ňou nesúhlasím a ospravedlňujem sa, vážne."
Europarlament má podľa Beňovej veľmi kritický pohľad na Bielorusko. Zahraničný výbor nedávno diskutoval o príprave demonštrácií proti Lukašenkovmu režimu pred bieloruskými ambasádami v členských štátoch únie. Hovorí sa o pomoci opozícii a nezávislým médiám. "Ataky na poľskú menšinu, ku ktorým došlo v uplynulých týždňoch v Bielorusku, nemôžu, zvlášť sociálnych demokratov, nechať ľahostajnými," povedala.