BRATISLAVA - Európski spotrebitelia sa napokon dočkajú lacných svetrov či spodnej bielizne z Číny. Členské krajiny Európskej únie totiž včera schválili textilnú dohodu, ktorú uzavrel eurokomisár pre obchod Peter Mandelson s čínskym ministrom obchodu Po Si-lajom. Podľa dohody tony čínskeho textilu opustia prístavy a do Vianoc môžu zaplaviť Európu.
Podprsenková vojna, ako spor nazvala britská tlač, dostane pred Vianocami zimný charakter. Väčšinu zo zadržiavaných odevov totiž tvoria svetre. Limit na svetre 69 miliónov kusov, ktorý sa Čína začiatkom júna zaviazala dodržať, tovar v prístavoch prekračuje dvojnásobne. To znamená, že skoro každý tretí až štvrtý občan únie si oblečie nový čínsky sveter.
Obava slovenských výrobcov
Slovenskí výrobcovia sa môžu obávať práve konkurenčných výrobcov čínskych svetrov. "Jediná komodita, ktorá môže zatriasť slovenským trhom, sú svetre. Plavky a podprsenky totiž u nás nevyrábame," povedal generálny tajomník Asociácie textilného a odevného priemyslu Jaroslav Kubečka. Ako ďalej dodal, "o čínskej konkurencii sme vedeli už dávno, teda sme sa na ňu mali aj pripraviť. Myslím si, že pre čínsky tlak nebudú naše organizácie postupne stačiť s dychom."
Niektoré slovenské spoločnosti ako napríklad Gemtex z Rožňavy stavili na kvalitu. Firma investovala do modernizácie strojového vybavenia i školení pracovníkov za posledných desať rokov okolo 70 miliónov korún a dnes je na úrovni svetovej špičky. Ani všetok čínsky textil však nie je nekvalitný. "Kontrolovať a skúšať jeho kvalitu chce aj samotný čínsky konzulát. Veľmi dobre si uvedomujú, že lacným a nekvalitným textilom sa zbytočne vyčerpávajú ich energetické zdroje," povedal Kubečka z textilnej asociácie.
Delenie bremena
Bremeno dohody o textile budú niesť Európska únia i Čína spoločne. Vyplýva z nej, že polovicu z 80 miliónov zadržiavaných textilných výrobkov vstúpi do únie, kým druhá polovica sa započíta do čínskych dovozných kvót na rok 2006. Podľa dohody sa musí rast dovozu desiatich vybraných druhov textilného tovaru z Číny pohybovať medzi 8 až 12 percentami ročne. Kým júnová zmluva nadobudla platnosť až v júli, problémový tovar bol už zaplatený a v pohybe.
Podľa analytikov textilný spor, ktorý ohrozoval obchodné vzťahy Európy a Číny, mohol spôsobiť aj nárast spotrebiteľských cien, teda poškodiť európskych importérov a maloobchodníkov. Na druhej strane textilný priemysel a výrobcovia, tlačení čínskou konkurenciou, dohodu odmietajú. Za posledných päť rokov iba u nás opustilo odvetvie textilného priemyslu približne 10-tisíc zamestnancov.
Autor: IGOR PLÁVKA