Jednou z alternatív, kde malo vzniknúť päť firiem zamestnávajúcich 4000 ľudí bolo aj Záborské pri Prešove. "Záujem budeme mať najmä o vysokokvalifikovaných odborníkov, pričom 85 percent našich zamestnancov budú tvoriť ľudia s vysokoškolským vzdelaním," vyhlásil v pondelok zástupca investora na Slovensku Ján Immer.
BRATISLAVA - To, čo spočiatku vyzeralo ako sľubná investícia Veľkej Británie na východnom Slovensku, sa dnes javí ako nejasný obchod s ukrajinským podnikateľom.
V roku 1986 sa začal na Ukrajine budovať veľký Krivorožský ťažobno-úpravárenský komplex (KŤUK). Dohodli sa na tom vtedy štáty Sovietsky zväz, Československo, Rumunsko, Bulharsko a Nemecko (východné).
Po geopolitických zmenách zostal kombinát v rukách štátov Ukrajiny, Slovenska a Rumunska. Kombinát sa stále nedostaval a Slovensko spolu s inými krajinami dlhodobo rieši čo s ním.
Za Slovensko má pritom významný podiel na rozhodovaní spoločnosť Penta, ktorá ovláda bývalé VSŽ. Na tieto železiarne štát v roku 1992 previedol všetky práva a povinnosti, ktoré s kombinátom súvisia.
Naposledy sa uvažovalo o tom, že sa kombinát sprivatizuje, v hre bola veľká spoločnosť Mittal Steel. Podľa posledných informácií je tomu naklonená Ukrajina aj Rumunsko.
Samotnú investíciu do špičkových technológiu ohlásila britská firma S.T.B. Advanced Technology. Tejto firme ponúkal podiel v kombináte KŤUK bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko ešte minulý rok.
Denník SME má k dispozícii kópiu memoranda o porozumení medzi ministerstvom zastúpeným Pavlom Ruskom a jedným zo spoločníkov firmy Abubekerovom, v ktorom sa presne o tomto obchode hovorí.
Rusko v memorande napríklad deklaruje, že pomôže pri vybavovaní víz pre všetkých ukrajinských zamestnancov, ktorí by na východe pracovali. Ich rodinným príslušníkom poskytne príspevok na vzdelávanie, daňové úľavy.
Rusko však tvrdí, že Slovensko k žiadnemu prevodu ohľadom KŤUK nezaviazal. Podľa memoranda iba "deklaroval vôľu".
Štátny tajomník ministerstva hospodárstva László Pomothy bol informáciou o memorande nepríjemne prekvapený. Ministerstvo podľa Pomothyho teraz spracovalo utajenú správu o tom, čo ďalej s KŤUK. Správa pôjde do vlády.
Spoločnosť Penta, ktorá má v celom rozhodovaní významné slovo, o Ruskovom memorande podľa hovorkyne Andrey Strakovej nič nevedela. Otázku KŤUK považujú za vážny problém a ministerstvu už navrhli viaceré riešenia, medzi ktoré však "určite nepatrí odovzdanie aktív KŤUK do rúk tohto ukrajinského podnikateľa".
Straková povedala, že Abubekerova, ktorý stojí za S.T.B. Advanced Technology, vnímajú ako osobu, "ktorej zámery nie je možné považovať za reálne", rovnako ako jeho "finančné krytie".
Podľa časopisu Trend je hodnota slovenskej časti v KŤUK momentálne asi dve alebo tri miliardy korún. S pribúdajúcimi rokmi klesá, Československo do projektu investovalo asi 11 miliárd.
Čo tvrdí Immer
Na Slovensku za firmu S.T.B. Advanced Technology hovorí Ján Immer. Práve tento bývalý riaditeľ časopisu Trhák, ktorý patril skrachovanému Horizontu, a bývalý krajský hovorca strany Smer, oznámil, že firma chce na východe Slovenska investovať miliardu.
"Pôjde o grandiózny projekt," povedal. Tvrdí, že s bývalým ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom už rokovali aj o investičných stimuloch a memorandum o porozumení bolo "tesne pred podpisom". V rokovaniach chcú pokračovať s novým ministrom. Prezident spoločnosti vraj príde na Slovensko začiatkom októbra.
K podmienke, že firma bude na Slovensku investovať, len ak dostanú slovenský podiel KŤUK, sa odmietol vyjadriť. "Nie som splnomocnený poskytovať takéto informácie."
Čo tvrdí Rusko
Rusko priznal, že so spoločnosťou rokoval. Podľa hovorkyne Magdy Krasulovej ako minister podpísal memorandum, "z ktorého vyplýva, že ak by v budúcnosti prišlo k realizácii deklarovaného zámeru, tak na východnom Slovensku vznikne okolo 5000 nových pracovných miest". Krasulová však tvrdí, že Rusko nepodpísal žiadny dokument, ktorým by sa Slovensko "zaviazalo k akémukoľvek nakladaniu s podielom v spoločnosti KŤUK."
Memorandum, ktoré má denník SME kdispozícii, tvrdí, že "ministerstvo deklaruje vôľu" v prípade, že investor na východ príde "vynaložiť maximálne úsilie" poskytnúť štátnu pomoc formou "bezodplatného prevodu všetkých majetkových práv aktuálneho vlastníka k slovenskej časti neukončenej stavby ťažobných a spracovateľských závodov okysličených rúd v Krivom Rogu na Ukrajine na spoločnosť, ktorú vyberie S.T.B. Advanced Technology".
Čo je to za firmu
Firma S.T.B. Advenced Technology je registrovaná v Londýne od júla 2002. Ako spoločníci sú uvedení - Raviľ Abubekerov a Kamil Mustafinov z Ukrajiny a Alexander Karelin z Ruska.
V slovenskom obchodnom registri je firma spomínaná ako jediný spoločník firmy S.T.B. Slovakia, ktorej konateľom je Ivan Lacko. Človek s rovnakým menom pôsobil vo VSŽ za čias Alexandra Rezeša. Okrem toho je v registri ešte firma S.T.B. Marketing, ktorej spoločníkmi sú okrem Lacka ešte Oleksandr Yaremenko a Halina Abubekerova.
Abubekerov na otázku Hospodárskych novín, odkiaľ zoberie takmer miliardu na investíciu na Slovensku, povedal, že ide o medzinárodný kapitál. (mož)