Vodu z ulíc vracajú späť do jazera Pontcgartrain. Nie je taká istá: je plná chemikálií a baktérií. FOTO - SITA/AP |
New Orleans sa teší, že z ulíc konečne mizne voda. Ženisti zaplátali najväčšie diery v hrádzach a pumpy odčerpávajú vodu späť do jazera Pontchartrain či rieky Mississippi. Práve to je však podľa ekológov problém. Voda v uliciach sa za desať dní od hurikánu Katrina premenila na jedovatý koktail.
Dôkazom sú včerajšie správy z Texasu a Mississippi: päť ľudí, ktorých evakuovali a predtým boli v kontakte so špinavou vodou, zomrelo. Príčinou boli podľa amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb baktérie. Vo vode je ich množstvo a sú také agresívne, že im ľudia nie sú schopní odolávať. Niektoré baktérie sú podobného rodu ako baktérie spôsobujúce choleru.
Záchranári tvrdia, že nemajú na výber. Musia vodu čo najrýchlejšie dostať z mesta. Niet vraj času na jej filtrovanie. Ekológovia hovoria, že to je ďalšia chyba, ktorá bude Ameriku mrzieť.
Voda sa za týždeň v uliciach zmenila na poriadne svinstvo. Je to zmes uniknutých chemikálií a ľudských výkalov. Ako prvé to pocítia ryby. Vykapať vraj môžu všetky v dolnom toku Mississippi a odnesú to aj tie v Mexickom zálive, kam rieka ústi.
Odkiaľ sa do vody dostali jedy? "Choďte domov a nájdete tam plno chemikálií. Bude to veľmi dlhý zoznam. A to je len u vás doma. Predstavte si, čo tak asi obsahuje chemička alebo čistiareň odpadových vôd," povedal agentúre AP Ivor van Heerden z Louisianskej štátnej univerzity. Heerden sa zaoberá dosahom hurikánu na zdravie verejnosti.
Z domov, tovární, rafinérií či nemocníc vyplavilo benzín, naftu, nemrznúcu zmes, odfarbovače, ľudské výkaly, kyseliny, alkoholy, ťažké kovy. Veľké zásobníky ropy sa vraj podarilo zabezpečiť, litre benzínu a nafty však vytiekli z áut a menších skladov.
V Metairie na východe New Orleansu má voda podľa AP napríklad farbu čaju a páchne sírou. Na hladine je tenká olejová vrstva. Tí, ktorí sa tam brodili, hovoria, že nevideli hlbšie ako päť centimetrov pod hladinu.
Ešte horšie to musí byť v blízkosti fabrík na spracovanie ropy. "Všade, kam sa pozriete, je ropná škvrna," povedal denníku The New York Times šéf odboru životného prostredia štátu Louisiana Mike McDaniel.
Ekológovia hovoria, že to bude pohroma. Záchranári aj predstavitelia mesta a štátu Louisiana však tvrdia, že prioritou teraz bolo zachraňovať ľudí a ich majetky. "Často sme nedokázali zachrániť ľudské životy, ako sme mali filtrovať vodu?" pýta sa McDaniel, ktorý je biológom. Americké médiá presviedčal, že príroda je dosť silná, aby sa znovu pozviechala.