O lekároch, ktorí museli namiesto iných zachraňovať seba

Do pôvodnej literatúry o holokauste pribudlo ďalšie dielo, tentoraz zamerané na špeciálnu skupinu nášho obyvateľstva - na židovských lekárov a lekárnikov. Autor Jozef Sulaček v knihe Biele plášte s podtitulom Tragické osudy židovských lekárov na Slovensk

u v období druhej svetovej vojny (SNM - Múzeum židovskej kultúry, Bratislava 2005) dôkladne prebádal túto smutnú kapitolu našich novodobých dejín a prispel tak k jej lepšiemu poznaniu.

Po krátkom exkurze do histórie židovstva na Slovensku, špeciálne v jeho východnej časti, ukázal ešte v krátkom prehľade situáciu zdravotníctva za prvej Československej republiky, aby potom prešiel k začiatkom perzekúcií, ktoré predchádzali holokaustu. Tie zaznamenáva hneď po vyhlásení autonómie Slovenska v októbri 1938.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Až zarážajúce je, s akou horlivosťou a ochotou prichádzali s návrhmi na riešenie židovskej otázky nové vládne orgány, organizácie, ľudácka tlač. A to bolo ešte dávno pred uplatnením norimberských zákonov na Slovensku. Počet Židov v lekárskej profesii mal byť znížený na štyri percentá, na lekárskej fakulte sa mal uplatňovať numerus clausus alebo dokonca nullus, čiže neprijímať židovských poslucháčov vôbec. Časť lekárov sa mala presťahovať na južné územia, ktoré v rámci viedenskej arbitráže pripadli Maďarsku. Hneď sa však ukázalo, že takéto radikálne zásahy by vážne ohrozili zdravie obyvateľov, lebo lekára nemožno nahradiť len tak hocikým. Tento samozrejmý fakt využili odporcovia radikálnych riešení i humánne zmýšľajúci jednotlivci v príslušných orgánoch veľmi často a veľmi šikovne, ba robotníci v Krupine sa chystali aj demonštrovať. Sulaček uvádza tiež prípady podpisových akcií, ktorých signatárov štátna bezpečnosť prenasledovala. Pravda, antižidovský trend bol na Slovensku dosť silný; nedal sa zastaviť, iba zmierniť.

SkryťVypnúť reklamu

Sulaček dôkladne zdokumentoval všetky fázy tohto dramatického procesu, ktorý sa väčšinou skončil transportmi do koncentračných táborov. Židovskí lekári mali voči iným profesiám určité "výhody": niektorí dostali výnimku, tzv. žltú kartu, no neušetrili ich od ľudského poníženia, lebo podľa vyhlášky ministra vnútra museli "povinne označiť svoje ordinácie výhradne drevenou tabuľkou s rozmermi 20 cm x 30 cm žltej farby s čiernymi písmenami". Na tabuľke muselo byť v záhlaví slovo ŽID medzi dvoma šesťcípymi hviezdami a až potom meno, špecializácia a ordinačné hodiny. Na lekárov bez povolenej praxe sa vzťahovali všetky protižidovské opatrenia, a tak sa mnohí dostali do zberných táborov v Seredi a v Novákoch, kde im pridelili rôzne manuálne práce. Salaček spomína napríklad budúcu spisovateľku Helu Volanskú, ktorú zamestnali v brašnárskej dielni nováckeho tábora.

SkryťVypnúť reklamu

Keď vypuklo Slovenské národné povstanie, je prirodzené, že nielen Židia z pracovných táborov sa doň aktívne zapojili. Tomuto obdobiu venuje Sulaček rovnakú pozornosť ako predošlým, navyše, partizánske oddiely potrebovali zdravotnú pomoc ako soľ, židovskí lekári sa teda hneď a užitočne uplatnili. Aj táto časť knihy sa opiera o archívne materiály.

Na rozdiel od ostatnej literatúry tohto typu, ktorá je založená na osobných zážitkoch alebo zaznamenáva takzvaná oral history, Sulačekovej publikácii osobný prvok chýba. Rozličné tabuľky, štatistiky, nespočetné enumerácie mien, faktov, udalostí vyznievajú v texte neraz suchopárne, no autor nechcel a ani nemohol rozvíjať osudy jednotlivcov, ktoré sa za týmito informáciami skrývajú a ktoré by dodali knihe emocionálno-dramatický náboj. Napriek tomu je to cenné svedectvo, výsledok mravčej práce historika, ktorého krátky profil mal v knihe byť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 632
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 385
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 725
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 224
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 389
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 768
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 919
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu