ropoetín).
Americký cyklista, ktorý sa po zavŕšení fenomenálnej série siedmich triumfov na najprestížnejších etapových pretekoch na svete rozlúčil s profesionálnou kariérou, stal sa pred dvoma týždňami terčom odhalenia francúzskeho športového denníka L'Equipe, že si na ceste za svojím prvým úspechom na Tour v roku 1999 pomohol vtedy neidentifikovateľným preperátom EPO. Na základe informácií získaných z francúzskych laboratórií malo byť pozitívnych šesť zmrazených vzoriek moču rodáka z Austinu odobraných v inkriminovanom roku.
Dick Pound, ktorý sa už na čele agentúry niekoľkokrát dostal do kontroverzie s Armstrongom pre dopingové podozrenia visiace nad cyklistickým športom, mal možnosť preštudovať si odbery z parížskeho laboratória. "Videl som všetky záznamy z tohto prípadu a dospel som k názoru, že mám pred sebou dôkaz o dopingu," povedal v pondelok Pound pre internetové noviny Netzeitung. "Nemáme k dispozícii detaily o ďalších jazdcoch, ktorí sú s prípadom spojení. Všetko, s čím pracujeme, sú výsledky analýz z francúzskych laboratórií, ktoré nie sú označené menami," dodal Pound a na tému dôveryhodnosti francúzskych analytikov povedal: "Je to veľmi spoľahlivé laboratórium. Nemám žiadnu príčinu pochybovať o tom, že vzorky boli testované rovnako ako v normálnych prípadoch." Kanaďan Pound však odporúča ešte testy DNA, ktoré by dokázali, že vzorky naozaj patria americkému cyklistovi. Prezident WADA tiež očakáva reakciu zo strany Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) a jej prezidenta Heina Verbruggena, upozorňujúc na to, že dopingová kauza Armstrong prišla iba rok po odhalení požívania nedovolených látok v tíme Festina počas Tour de France v ročníku 1998. "To tiež poukazuje na fakt, že UCI sa stále s týmto problémom nevyrovnala," povedal Pound.
K obvineniam na adresu Armstronga sa pridávajú aj ďalšie viac alebo menej zainteresované osoby. Holandský jazdec Ron Jongen, ktorý ako tímový kolega v US Postal pomohol Armstrongovi k žltému tričku v roku 1999, si spomenul na zvláštne udalosti zo zákulisia tímu, napríklad, na tajnú návštevu troch španielskych lekárov v hotelových izbách. Bývalý taliansky expert na doping Alessandro Donati zase prišiel s tvrdením, že Armstrongova výkonnosť z posledných rokov vypovedá o požití iných zakázaných látok, ako je EPO vrátane anabolických steroidov. Tridsaťtriročný Texasan všetky uvedené obvinenia na svoju adresu rozhodne odmieta. (sita, afp)