Takto vyzeralo miesto bombového atentátu 14. februára 2005 v Bejrúte za použitia slovenských výbušnín. Obrovská explózia zničila časť luxusnej štvrti, pri útoku zahynul aj bývalý libanonský premiér Rafik Harírí, ktorý práve prechádzal okolo autom. FOTO - ARCHÍV TASR |
Na Harírího smrti mohla mať záujem Sýria. Jeho politickým programom bol odchod jej vojsk z Libanonu. Jeho vražda k nemu nakoniec prispela: Libanončania sa po smrti obľúbeného politika začali zhromažďovať na uliciach a požadovať, aby krajinu po 30 rokoch sýrski vojaci opustili.
Atentát na Harírího bol od začiatku záhadou. O život politika sa pokúšali niekoľkokrát, a tak mal silnú ochranku aj limuzínu elektronicky zabezpečenú proti výbuchu. Napriek tomu mohutná explózia zasiahla jeho konvoj a okrem neho zabila ešte 12 ľudí. Bomba bola podľa všetkého uložená na ceste, takže páchatelia presne poznali Harírího stále sa meniaci program aj trasu jeho sprievodu. To poukazovalo na dobre zorganizovanú skupinu.
Libanonská verejnosť od začiatku z atentátu podozrievala Sýriu. Tá to odmietala, teraz však súhlasí s tým, aby do krajiny prišiel vyšetrovací tím OSN. Stále však tvrdí, že všetky obvinenia sú len "americkou provokáciou".
V Libanone už medzitým zatkli štyroch bývalých vysokých spravodajských dôstojníkov. Izraelský spravodajský server Debka tvrdí, že ich odtlačky našli v dvoch luxusných bytoch na predmestí Bejrútu. V nich sa našli aj elektronické zariadenia na "odrušenie" ochrany Harírího limuzíny.
Všetkých štyroch zadržali na základe nariadenia hlavného vyšetrovateľa OSN Detleva Mehlisa, ktorý sa v tejto záležitosti stretol na začiatku minulého týždňa s libanonským premiérom a ministrom spravodlivosti. (mik, tasr)