Išlo asi o 1000 kilogramov trhaviny RDX, čo je jedna zo základných vojenských výbušnín.
Včera to oznámil francúzsky server Intelligence online. Naša SIS tvrdí, že informáciu mala už pred jej uverejnením. Slovenská polícia, naopak, o ničom nevie, ale vyžiada si informácie.
Atentát sa stal vo februári, páchatelia sú dodnes neznámi. Podľa servera priviedol na slovenskú stopu vyšetrovateľov z USA a Saudskej Arábie vysoký dôstojník sýrskej tajnej služby Muhammad Sáfi, ktorý prebehol k Američanom. Podľa neho výbušniny dodala slovenská firma, ale jej meno server neuvádza.
Na Sýriu síce nebolo uvalené embargo vo vývoze zbraní, podľa Amnesty International tam však Európska únia v roku 2002 odporučila vývoz obmedziť. Hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga povedal, že momentálne také odporúčanie neexistuje, ale Sýria "je pod striktným dohľadom exportu".
Ministerstvo hospodárstva, ktoré spolu s inými inštitúciami udeľuje licencie na vývoz zbraní, neposkytuje údaje o dodávkach zbraní, lebo to vraj patrí k utajovaným skutočnostiam. Donedávna ministerstvo tajilo aj zoznam firiem s licenciou, po zverejnení sa ukázalo, že ich je 105.
Zahraničné médiá aj organizácie dlho upozorňovali na to, že cez Slovensko sa vyvážajú zbrane nelegálne. Upozorňovala na to aj SIS, nijaký významnejší prípad za posledné roky však naše orgány nevyšetrili.
Novinár Tom Nicholson, ktorý sa obchodom so zbraňami zaoberá, hovorí o neochote vyšetrovať minulé prípady a neočakáva zmenu k lepšiemu. "Ilegálny obchod so zbraňami je založený takmer výlučne na osobných kontaktoch, zvlášť medzi bývalými pracovníkmi výzvednej služby z čias studenej vojny a súčasnými úradníkmi ministerstiev," povedal. Ľudia, ktorí z takéhoto obchodu profitujú, využívajú podľa Nicholsona politikov a kontakty na polícii a v štátnych orgánoch, aby ich ochránili pred žalobou.
Slovenská polícia v prípade atentátu na Harírího nemá žiadne informácie. Podľa hovorcu policajného prezídia Martina Krocha je štandardné, že ich v prípadoch, ak sa vyskytne slovenská stopa, požiadajú o spoluprácu. "V tomto prípade sa to však nestalo," povedal.
Atentát na Harírího vyšetruje aj OSN. Stopy vedú k bývalým šéfom prosýrskej libanonskej tajnej služby aj do Sýrie. Potvrdzuje to aj výpoveď Sáfiho.
Sýria mohla mať záujem na Harírího smrti. Jeho politickým programom bol totiž odchod Sýrie z Libanonu. Jeho vražda k nemu nakoniec prispela.
Výbušninu RDX na Slovensku vyrába napríklad firma Chemza v Strážskom.
Autor: mož, mik