FOTO |
BRATISLAVA - Dôchodkové firmy za prvý polrok prerobili 1,27 miliardy korún. Straty každej z nich sa pohybovali v desiatkach alebo stovkách miliónov. Ani jeden z ôsmich správcov penzijných fondov nevykázal zisk. Masívne straty nie sú žiadnym prekvapením, pri rozbiehaní druhého piliera totiž správcovské spoločnosti nemali takmer nijaké príjmy, len výdavky.
Expert na dôchodky ministerstva práce Michal Nalevanko tvrdí, že dôchodkové správcovské spoločnosti nemôžu mať iné zdroje príjmov ako poplatky za správu fondov a za vedenie osobného dôchodkového účtu. Keďže prvé peniaze začali prúdiť do penzijných fondov až v marci, príjmy správcovských spoločností zostali v prvom polroku v porovnaní s výdavkami zanedbateľné.
Na druhej strane štart druhého dôchodkového piliera znamenal pre firmy vysoké náklady na reklamu, marketing a vyplácanie odmien lovcom klientov, teda sprostredkovateľom starobného dôchodkového sporenia. Dôchodkové správcovské spoločnosti považujú počiatočné straty pri rozbiehaní trhu sa prirodzené a s návratnosťou počítajú až v horizonte niekoľkých rokov.
Straty dôchodkových správcovských spoločností nijako nesúvisia so zhodnocovaním dôchodkových úspor ľudí v penzijných fondoch. Majetok spravovaný vo fondoch totiž nie je majetkom dôchodkových firiem, ale majetkom sporiteľov. Pre nich je najdôležitejším ukazovateľom zhodnocovanie ich úspor. Ročné zhodnocovanie úspor vo fondoch sa pohybuje od troch do šiestich percent.
Osem dôchodkových firiem spravovalo ku koncu minulého týždňa v 24 penzijných fondoch zhruba 3,85 miliardy korún. Sociálna poisťovňa odvtedy na nimi spravované osobné dôchodkové účty poslala ďalších viac ako 600 miliónov. Celkovo už poisťovňa poslala na účty viac ako 3,8 milióna príspevkov na dôchodkové sporenie. Priemerná výška jedného príspevku tak dosahuje 1169 korún. Zmluvy s dôchodkovými firmami uzatvorilo viac ako milión ľudí.