Šičky pracovali 6. septembra v textilnej továrni na predmestí Pekingu. Obchodný komisár Európskej únie Peter Mandelson v ten istý deň vyzval členské štáty, aby schválili dohodu s Čínou, ktorá umožňuje uvoľniť čínský textil zadržaný na hraniciach. FOTO - ČTK/AP |
BRUSEL - Spor týkajúci sa viac ako 80 miliónov čínskych tričiek, svetrov a ďalšieho čínskeho textilu zadržaného na európskych hraniciach sa zdá blízko svojmu urovnaniu. Deň po tom, čo eurokomisár pre obchod Peter Mandelson a čínsky minister obchodu Bo Xilai podpísali dohodu o spoločnom riešení problému čínskeho textilu, zdroje blízke rokovaniam v Bruseli uviedli, že Francúzsko a Taliansko by mali dohodu podporiť. Podľa nemenovaného zdroja je Francúzsko s dohodou čiastočne spokojné a nemalo by hlasovať proti. Aj nemenovaný úradník pôsobiaci v talianskom obchode informoval, že aj Taliansko je spokojné s dohodou, ktorá je v súlade so zásadami krajiny.
Podpora dohody členských štátov Európskej únie je základom pre jej formálne schválenie, ktoré sa očakáva dnes, a tiež pravdepodobným začiatkom uvoľnenia zablokovaného tovaru v budúcom týždni. Importovaný textil z Číny sa začal hromadiť v júli, keď sa limit stanovený v júni rýchlo naplnil, čo sa podpísalo pod nárast obáv o nedostatok textilu a zvýšenie spotrebiteľských cien. Pod tlakom štátov s veľkým zastúpením maloobchodného sektora na uvoľnenie zadržaného tovaru sa Európska komisia snažila presvedčiť krajiny vyrábajúce textil, ako Francúzsko či Taliansko, aby povolili väčší objem importu čínskeho textilu bez zníženia exportných limitov v budúcom roku.
Podľa dohody, ktorú v pondelok podpísali Peter Mandelson a Bo Xilai v Pekingu, sa polovica zadržaného čínskeho tovaru odpočíta z exportných kvót Číny do EÚ v nasledujúcom roku, pričom druhá polovica sa zahrnie do tohtoročných limitov. "Dohodu s Čínou však musia kvalifikovanou väčšinou schváliť aj členské štáty EÚ. Prvé signály, ktoré sme získali z členských krajín, sú pozitívne, štáty však potrebujú čas na preštudovanie dohody a jej schválenie," uviedla Európska komisia. V utorok Mandelson vyzval štáty, aby dohodu podporili.
(sita, reuters)