Lesy SR postriekali územie Národnej prírodnej rezervácie Fabova hoľa. Hovorca Lesov Peter Gogoľa tvrdí, že postupovali podľa rozhodnutia krajského úradu životného prostredia, proti ktorému sa nikto neodvolal.
V rozhodnutí krajského úradu sa píše, že žiadateľovi, teda Lesnému závodu Beňuš, sa "povoľuje nainštalovať feromónové lapače s odparníkmi lykožrúta a aplikovať chemické látky". Správa parku a lesoochranárske združenie Vlk tvrdia, že sa neodvolali, pretože rozhodnutie úradu povoľuje iba umiestniť feromónové lapače, a nie postrek. Včera to potvrdil aj krajský úrad. Miroslav Kurty z úradu potvrdil, že ako chemické látky sa chápu feromóny v lapačoch. Samotný úrad podľa neho nezačne proti lesníkom konanie, ale bude spolupracovať s inšpekciou.
Lesníci si rozhodnutie úradu vysvetlili tak, že môžu striekať, podľa Gogoľa zvolili najšetrnejší - ručný postrek. Postriekali len časť rezervácie, pre ďalšiu zatiaľ povolenie nemajú, žiadal ho Lesný závod Čierny Balog. Krajský úrad v rozhodnutí pre tento závod už priamo napísal, že sa povoľujú feromónové lapače, ale aj pozemný a letecký postrek z vrtuľníka. Proti rozhodnutiu sa už Vlk odvolal a nesúhlasný list poslala aj správa parku, ktorá inak súhlasila s pozemnými postrekmi v porastoch mimo rezervácie v ochrannom pásme.
"Postupom krajského úradu a lesníkov sme pobúrení," povedal riaditeľ správy parku Marcel Uhrin. Tvrdí, že rezervácie vznikli, aby sa do nich nezasahovalo a, naopak, sledovali sa prirodzené procesy, čo postrek znemožnil. Smrečiny Fabovej hole navrhlo Slovensko zaradiť do európskej siete chránených území Natura 2000.
Lesníci hovoria, že rozšíreniu lykožrúta môžu zabrániť iba postrekom alebo spracovaním kalamitného dreva. (haj)