(Zdroj: Štatistický úrad - živočíšna výroba a predaj výrobkov z prvovýroby)
BRATISLAVA - V okolí poľnohospodárskych fariem budú možno strieľať holuby, ktoré sa voľne pohybujú v blízkosti skladov a chovov hydiny. Úradníci ministerstva pôdohospodárstva sa totiž boja, že by do veľkochovu hydiny mohli preniesť vtáčiu chrípku.
Úradníci uvažujú aj o možnosti podávať im zrno zmiešané s chemikáliou, aby boli neplodné.
Jeden zo spôsobov prenosu vtáčej chrípky na hydinu je podľa Martina Chudého zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy práve z voľne žijúcich vtákov, ako sú holuby, hrdličky. Zníženie počtu holubov a hrdličiek podľa neho zvýši aj ochranu ľudí proti TBC, chlamidióze, salmonelóze a podobne.
Strieľať holuby by mohli do vzdialenosti tisíc metrov od fariem. O spôsobe odstrelu - či si farmári objednajú poľovníkov, alebo dostanú pušky a náboje - sa zatiaľ nehovorí.
Chovateľ Marián Čakajda, ktorý šéfuje jednej z najväčších hydinových firiem, si myslí, že strieľať holuby je škoda. "Najskôr by si mali farmári urobiť poriadok v chovoch, dodržiavať zásady, až potom by sa malo uvažovať o strieľaní holubov." Mnohé farmy podľa neho nie sú na úrovni a vládne v nich neporiadok.
Vladimír Baštek z Únie hydinárov by hydinu tiež chránil "skôr udržiavaním hygieny a čistoty". Navyše, naši producenti chovajú hydinu najmä vo veľkých halách. "V oblasti Galanty a južnej časti stredného Slovenska je síce niekoľko chovov v otvorenom priestore, ale nie je ich toľko ako v západnej Európe."
Chovateľa poštových holubov Zdenka Žofaja z Oravskej Jasenice by strieľanie mestských holubov mrzelo. "Zníženie počtu nie je riešenie proti vtáčej chrípke." Nákazy svojich poštových holubov sa neobáva, robí prevenciu, holuby lieči.
Voľne žijúce mestské holuby problémom sú. Priznáva to aj Marek Brinzík zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva. "Problém holubov treba naozaj riešiť, ale je nesprávne dávať ich do súvisu s vtáčou chrípkou." hovorí. Zdá sa mu, že lepšie by bolo robiť monitoring, výskum divých husí a kačíc, ktoré sú pri prenose vtáčej chrípky najrizikovejšie, štát by mal lepšie odhaľovať nelegálny dovoz vtákov a kontrolovať aj poľovníkov.
V Európe sa začalo znova hovoriť o vtáčej chrípke po nedávnom zistení, že v Rusku už nákaza prekročila Ural a dostala sa na európske územie Ruska.
(rf)
Početný stav hydiny na Slovensku
rok 2002 2003 2004 31. 5. 2005
hydina 13 959 404 14 216 798 13 647 461 17 819 193
z toho sliepky 6 213 049 6 126 914 5 647 461 5 030 035
Aby sa sliepky nenakazili vtáčou chrípkou, navrhuje ministerstvo pôdohospodárstva strieľať alebo sterilizovať holuby. FOTO - TASR/AFP